> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Flora Košt volil tu nejlepší ....

vloženo: 21.09.2017           komentářů: 0

Výstaviště Flora provonělo přes tři sta vzorků ovocných pálenek. Flora Košt volil tu nejlepší

Vloni vyhrála hruškovice pana Miroslava Vaculíka z Vřesovic, kdo bude letošním velkým Championem? Ve středu 20. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 43 degustátorů, kteří v jedenácti odborných komisích hodnotili celkem 322 soutěžních vzorků v rámci 14. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 7. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.

Do 14. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 322. Převládaly mezi nimi pálenky ze švestek, hrušek a jablek, nechyběly však ani méně obvyklé nápoje z ostružin, mandlí, oskeruše, arónie, dřínu či mrkve. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarším destilátem však byla višňotřešňovice z roku 2000.

Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo ve středu 20. září od 10 hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. „Destiláty byly zařazeny do jednotlivých kategorií, v nichž se hodnotilo modifikovaným dvacetibodovým systémem navrženým Unií destilatérů,“ prozradil garant soutěže Lukáš Juřica s tím, že se hodnocení účastnilo jedenáct subkomisí. „Ty tvořili zkušení degustátoři z Unie destilatérů, dále zástupci pálenic, odborníci ze státní správy i akademické obce,“ uvedl předseda soutěže Josef Balík. „Toto složení komisí spolu s perfektní organizací soutěže ze strany Výstaviště Flora Olomouc bylo zárukou opravdu kvalitního zhodnocení dodaných vzorků,“ konstatoval šéf letošního týmu degustátorů.

A jaká je podle něj letošní úroda? „To teprve uvidíme a ochutnáme,“ usmál se Balík. „V soutěži je sice i pár vzorků z letního ovoce, jako jsou třešně či meruňky, ale chutnáme rovněž starší ročníky, kterých si většinou ceníme o něco víc, protože destiláty potřebují určitou dobu zrání. Letos tu oproti loňsku máme o zhruba padesát vzorků víc, ale uvidíme, jak tomu bude příští rok, protože letos postihla pěstitele neúroda. Takže je možné, že za rok sáhnou více do archivu,“ uvažuje Josef Balík.

Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií postoupily po prvním hodnocení do „superkomise“ složené z předsedů původních komisí. Ta určila vítěze jednotlivých druhových kategorií a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2017. Ten obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 7. října od 13 hodin na podiu v pavilonu A, a to v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky ochutnat ve stanu vedle pavilonu G. A kdo se bude letos radovat z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila dokonce již pošesté v řadě hruška…

autor: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.