> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Divadlo na cucky

vloženo: 26.09.2017           komentářů: 0

Nové kulturní centrum v Olomouci na Dolním náměstí

Divadlo na cucky

Dne 22. září 2017 bylo zkolaudováno nové kulturní centrum na Dolním náměstí v Olomouci. Umělecká scéna, na jejíž vybudování přispívali lidé z celé republiky, se tak otevírá veřejnosti. V nejbližších dnech bude do provozu postupně uvedena galerie, kavárna a divadlo. Na průčelí domu se již brzy objeví logo Divadla na cucky, které nahradí heslo Dolní vám., známé z dárcovské kampaně, a pojmenuje tak celý objekt, sdělili dnes ČTK zástupci obecně prospěšné společnosti DW7, kteří za zrodem scény stojí.

"Máme samozřejmě ohromnou radost, protože celá stavba Divadla na cucky se musela zvládnout ve zrychleném režimu v letních měsících, abychom tu mohli na podzim odstartovat novou divadelní sezónu," uvedl ředitel společnosti Jan Žůrek. Podotkl, že vedle samotných stavbařů pomáhaly s úpravou prostot pro kulturní centrum také desítky dobrovolníků.

Rekonstrukce domu na Dolním náměstí pro potřeby nového kulturního centra přišla na 2,7 milionu korun. "Velká část nákladů šla na novou vzduchotechniku, bourání stropu i stavění příček, podlahy, elektroinstalace nebo bezbariérový přístup. Myslím, že se nám podařilo vytvořit příjemné a komfortní prostředí pro všechny naše aktivity," doplnil Žůrek. Na nové umělecké scéně bude působit mimo jiné Divadlo na cucky, které dosud sídlilo v nevyhovujících prostorách ve Wurmově ulici. Přesunout se tak sem musí veškeré technické vybavení pro divadlo a zkušebnu.

Podle mluvčího divadla Zdeňka Vévody je program nové scény již nabitý. Otevře ji instalace pohyblivých obrazů Tomáše Moravce, v sobotu zde vystoupí hostující divadelní soubor Masakr Elsinor a v neděli se na zkušebně uskuteční první dětská dílna ve spolupráci s knižním veletrhem Litr. Divadlo už na svých stránkách www.divadlonacucky.cz zveřejnilo i kompletní říjnový program, doplnil Vévoda.

Scéna vznikla v domě soukromého majitele. Vznik centra podpořili lidé v dubnu a květnu ve veřejné sbírce, do níž přispělo kolem 600 lidí půl milionem korun. Kampaň podpořili také například zástupci pražských divadel či spisovatelé.

Doplněno Stavbaweb:
Majitel budovy, podnikatel Josef Kvapil, je držitelem ceny Via Bona za dlouhodobou významnou finanční a materiální podporu neziskovým organizacím na Olomoucku.
Architekt Jan Pospíšil z olomouckého Studia PAB se ve svém návrhu pokusil využít genia loci objektu a najít funkční řešení pro fungování divadla, galerie, kavárny i zázemí v podobě skladů a kanceláří. Dvě patra budovy na Dolním náměstí prošly v jarních a letních měsících rozsáhlejší rekonstrukcí. Do divadla byl zřízen bezbariérový přístup. V části, kde vyrostlo jeviště divadla bylo nutné probourat strop, zavést vzduchotechniku a podniknout spoustu nezbytných funkčních zásahů.

autor: https://stavbaweb.dumabyt.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.