> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Divadlo na cucky

vloženo: 26.09.2017           komentářů: 0

Nové kulturní centrum v Olomouci na Dolním náměstí

Divadlo na cucky

Dne 22. září 2017 bylo zkolaudováno nové kulturní centrum na Dolním náměstí v Olomouci. Umělecká scéna, na jejíž vybudování přispívali lidé z celé republiky, se tak otevírá veřejnosti. V nejbližších dnech bude do provozu postupně uvedena galerie, kavárna a divadlo. Na průčelí domu se již brzy objeví logo Divadla na cucky, které nahradí heslo Dolní vám., známé z dárcovské kampaně, a pojmenuje tak celý objekt, sdělili dnes ČTK zástupci obecně prospěšné společnosti DW7, kteří za zrodem scény stojí.

"Máme samozřejmě ohromnou radost, protože celá stavba Divadla na cucky se musela zvládnout ve zrychleném režimu v letních měsících, abychom tu mohli na podzim odstartovat novou divadelní sezónu," uvedl ředitel společnosti Jan Žůrek. Podotkl, že vedle samotných stavbařů pomáhaly s úpravou prostot pro kulturní centrum také desítky dobrovolníků.

Rekonstrukce domu na Dolním náměstí pro potřeby nového kulturního centra přišla na 2,7 milionu korun. "Velká část nákladů šla na novou vzduchotechniku, bourání stropu i stavění příček, podlahy, elektroinstalace nebo bezbariérový přístup. Myslím, že se nám podařilo vytvořit příjemné a komfortní prostředí pro všechny naše aktivity," doplnil Žůrek. Na nové umělecké scéně bude působit mimo jiné Divadlo na cucky, které dosud sídlilo v nevyhovujících prostorách ve Wurmově ulici. Přesunout se tak sem musí veškeré technické vybavení pro divadlo a zkušebnu.

Podle mluvčího divadla Zdeňka Vévody je program nové scény již nabitý. Otevře ji instalace pohyblivých obrazů Tomáše Moravce, v sobotu zde vystoupí hostující divadelní soubor Masakr Elsinor a v neděli se na zkušebně uskuteční první dětská dílna ve spolupráci s knižním veletrhem Litr. Divadlo už na svých stránkách www.divadlonacucky.cz zveřejnilo i kompletní říjnový program, doplnil Vévoda.

Scéna vznikla v domě soukromého majitele. Vznik centra podpořili lidé v dubnu a květnu ve veřejné sbírce, do níž přispělo kolem 600 lidí půl milionem korun. Kampaň podpořili také například zástupci pražských divadel či spisovatelé.

Doplněno Stavbaweb:
Majitel budovy, podnikatel Josef Kvapil, je držitelem ceny Via Bona za dlouhodobou významnou finanční a materiální podporu neziskovým organizacím na Olomoucku.
Architekt Jan Pospíšil z olomouckého Studia PAB se ve svém návrhu pokusil využít genia loci objektu a najít funkční řešení pro fungování divadla, galerie, kavárny i zázemí v podobě skladů a kanceláří. Dvě patra budovy na Dolním náměstí prošly v jarních a letních měsících rozsáhlejší rekonstrukcí. Do divadla byl zřízen bezbariérový přístup. V části, kde vyrostlo jeviště divadla bylo nutné probourat strop, zavést vzduchotechniku a podniknout spoustu nezbytných funkčních zásahů.

autor: https://stavbaweb.dumabyt.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.