> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Vodární ulici zdobí nevšední zeď

vloženo: 27.09.2017           komentářů: 0

Vodární ulici zdobí nevšední zeď vzkazů Graffitilinks


Prvních sedmdesát mosazných tabulek s nápisy a vzkazy bylo dnes slavnostně odhaleno v průchodu Vodární ulice. Projekt Tomáše Mecky s názvem Graffitilinks získal i podporu statutárního města Olomouce. Mezi prvními své vzkazy napsali na zeď umělci, herci nebo členové samosprávy.
Primátor Antonín Staněk je přesvědčen, že nová plocha určená pro vzkazy pomůže povznést prostředí Vodární ulice, které vyznačovalo stopy zanedbanosti. „V minulosti bývaly na fasádách domů fresky nebo sgrafiti, věřím, že stejně výtvarně mohou působit i tyto vzkazy,“ řekl primátor.
Projekt zrál Tomáši Meckovi dlouho v hlavě, kdy hledal způsob přenosu ručně psaného textu do mosazi. „Vycházel jsem z toho, že lidé od nepaměti inklinují k zanechávání osobních vzkazů na veřejných místech. Jde o poselství napříč časem,“ objasnil Mecka.
Jeho záměr se střetl s výzvou studentského bratrstva Societas, které ve stejné době jednalo s orgány města o úpravě prostranství v okolí katedry psychologie, která ve Vodární ulici sídlí. „Našemu bratrstvu se podařilo získat finanční podporu Nadace VIA, která v rámci projektu Města z jiného těsta umožnila částečnou realizaci Vodární galerie, která byla s pomocí města Olomouce dokončena,“ uvedl za studenty Ondřej Krupčík.
Prostor Vodární ulice nově hlídá i bezpečnostní kamera. Současná podkladová plocha pojme asi šest stovek cedulek. „Až bude plná, lze přidat další a je možné pokračovat prakticky do nekonečna,“ naznačil Mecka.
Zanechání vlastního vzkazu „na věky“ přijde na pět set korun. Na zeď bude trvale připevněn čtyřmi nýty.

autor: Mgr. Pavel Konečný

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění