> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Vodární ulici zdobí nevšední zeď

vloženo: 27.09.2017           komentářů: 0

Vodární ulici zdobí nevšední zeď vzkazů Graffitilinks


Prvních sedmdesát mosazných tabulek s nápisy a vzkazy bylo dnes slavnostně odhaleno v průchodu Vodární ulice. Projekt Tomáše Mecky s názvem Graffitilinks získal i podporu statutárního města Olomouce. Mezi prvními své vzkazy napsali na zeď umělci, herci nebo členové samosprávy.
Primátor Antonín Staněk je přesvědčen, že nová plocha určená pro vzkazy pomůže povznést prostředí Vodární ulice, které vyznačovalo stopy zanedbanosti. „V minulosti bývaly na fasádách domů fresky nebo sgrafiti, věřím, že stejně výtvarně mohou působit i tyto vzkazy,“ řekl primátor.
Projekt zrál Tomáši Meckovi dlouho v hlavě, kdy hledal způsob přenosu ručně psaného textu do mosazi. „Vycházel jsem z toho, že lidé od nepaměti inklinují k zanechávání osobních vzkazů na veřejných místech. Jde o poselství napříč časem,“ objasnil Mecka.
Jeho záměr se střetl s výzvou studentského bratrstva Societas, které ve stejné době jednalo s orgány města o úpravě prostranství v okolí katedry psychologie, která ve Vodární ulici sídlí. „Našemu bratrstvu se podařilo získat finanční podporu Nadace VIA, která v rámci projektu Města z jiného těsta umožnila částečnou realizaci Vodární galerie, která byla s pomocí města Olomouce dokončena,“ uvedl za studenty Ondřej Krupčík.
Prostor Vodární ulice nově hlídá i bezpečnostní kamera. Současná podkladová plocha pojme asi šest stovek cedulek. „Až bude plná, lze přidat další a je možné pokračovat prakticky do nekonečna,“ naznačil Mecka.
Zanechání vlastního vzkazu „na věky“ přijde na pět set korun. Na zeď bude trvale připevněn čtyřmi nýty.

autor: Mgr. Pavel Konečný

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.