> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nález z věžičky nad orlojem otevřel

vloženo: 28.09.2017           komentářů: 0

Nález z věžičky nad orlojem otevřel cestu do minulosti – stovky let staré archivní listiny


Unikátní nález přinesla rekonstrukce věžičky nad orlojem, která prochází stejně jako celá radniční střecha generální opravou. Tubus, uložený v pozlacené makovici pod korouhvičkou malé věže při opravě v roce 1962, obsahoval vzácné archiválie, z nichž nejstarší se datují k roku 1704. Nález si převzali odborníci ze Státního okresního archivu v Olomouci k dalšímu prozkoumání a případné konzervaci. V případě nejvzácnějších listin budou vytvořeny také profesionální kopie.

„Po nalezení nebylo vůbec jasné, jak starý vlastně tubus je a co skrývá. Nález samozřejmě v každém z nás vzbudil velkou zvědavost. S otevřením tubusu jsme ale přeci jen počkali na odborníka, ředitele státního okresního archivu Olomouc Bohdana Kaňáka. Tato instituce se také postará o následné odborné zpracování nálezu,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Za přítomnosti primátora, jeho investičního náměstka Filipa Žáčka a vedoucí odboru památkové péče Vlasty Kauerové pak byl tubus v úterý 26. září ráno otevřen. Přítomní s napětím i překvapením sledovali, kolik různých dokumentů a artefaktů bylo možné do relativně malého pouzdra vměstnat. Podstatným zjištěním po otevření bylo, že jsou všechny uložené listiny v dobrém stavu. Kovový válec obsahoval přibližně tři desítky různých dokumentů.

V mosazném pouzdře, které do věže uložili při její rekonstrukci v roce 1962, byly ukryty jak noviny, plány a další dokumenty z této doby, tak i mnohem starší artefakty. Nalezené dokumenty mají většinou vztah k řízení města Olomouce či přímo k jednotlivým opravám v minulých staletích, týkají se ale i politických událostí širšího dosahu. K těm nejzajímavějším patří tisk, oslavující jedno z vítězství proslulého vojevůdce prince Evžena Savojského, hodnocení stavu tereziánské pevnosti Olomouc v polovině 18. století či třeba vyhláška, stanovující postup řízení města v době prvních komunálních voleb v polovině 19. století. Další z listin popisovala například zvolení prvního starosty Franze Kreimla V tubusu byla také pamětní medaile, připomínající jubileum nástupu Františka Josefa na císařský trůn v Olomouci, podrobný stavební plán věže, v níž tubus po desítky let ležel, či německy psané olomoucké noviny Neue Zeit z roku 1861 či Stráž lidu z roku 1962.

Zajímavostí je, že vedle samotného tubusu, ukrývajícího oficinální dědictví a vzkazy našich předků, nalezli nyní pracovníci za trámy i další dva přiložené dokumenty, jeden z nich z roku 1957 byl dokonce napsán na papírovém sáčku, do nějž se běžně dávaly svačiny. Tyto dokumenty zde ukryli pokrývači při opravách v letech 1957 a 1992. „Poměrně často se stává, že zatímco oficiální reprezentace zanechá nějaké poselství v podobném chráněném pouzdře, chtějí po sobě nechat svědectví i prostí lidé, kteří se podílí na stavbě či přestavbě. I jejich svědectví má pak s odstupem času velký význam a pro historiky také informační hodnotu,“ dodala Vlasta Kauerová, vedoucí odboru památkové péče.

Pracovníci Státního okresního státního archivu Olomouc nyní provádějí soupis nalezených listin, jejich roztřídění a další práce. Nejstarší listiny se dočkají vytvoření kopií a v případě potřeby i odborné konzervace. „S výsledky odborné analýzy celého souboru nálezů seznámíme veřejnost, jakmile to bude možné. Uchované dokumenty se po odborném zpracování spolu s důležitými zprávami a artefakty z naší doby opět vrátí v novém zapečetěném pouzdře do střešního krovu ve věži nad orlojem,“ vysvětlil náměstek Filip Žáček další plány.

Rekonstrukce střechy radnice začala v dubnu a z podstatné části by měla být hotova do zimy tohoto roku. Během prací se podařilo mimo jiné zjistit, že nejstarší střešní krovy nad radnicí jsou z přelomu 15. a 16. století.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.