> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nález z věžičky nad orlojem otevřel

vloženo: 28.09.2017           komentářů: 0

Nález z věžičky nad orlojem otevřel cestu do minulosti – stovky let staré archivní listiny


Unikátní nález přinesla rekonstrukce věžičky nad orlojem, která prochází stejně jako celá radniční střecha generální opravou. Tubus, uložený v pozlacené makovici pod korouhvičkou malé věže při opravě v roce 1962, obsahoval vzácné archiválie, z nichž nejstarší se datují k roku 1704. Nález si převzali odborníci ze Státního okresního archivu v Olomouci k dalšímu prozkoumání a případné konzervaci. V případě nejvzácnějších listin budou vytvořeny také profesionální kopie.

„Po nalezení nebylo vůbec jasné, jak starý vlastně tubus je a co skrývá. Nález samozřejmě v každém z nás vzbudil velkou zvědavost. S otevřením tubusu jsme ale přeci jen počkali na odborníka, ředitele státního okresního archivu Olomouc Bohdana Kaňáka. Tato instituce se také postará o následné odborné zpracování nálezu,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Za přítomnosti primátora, jeho investičního náměstka Filipa Žáčka a vedoucí odboru památkové péče Vlasty Kauerové pak byl tubus v úterý 26. září ráno otevřen. Přítomní s napětím i překvapením sledovali, kolik různých dokumentů a artefaktů bylo možné do relativně malého pouzdra vměstnat. Podstatným zjištěním po otevření bylo, že jsou všechny uložené listiny v dobrém stavu. Kovový válec obsahoval přibližně tři desítky různých dokumentů.

V mosazném pouzdře, které do věže uložili při její rekonstrukci v roce 1962, byly ukryty jak noviny, plány a další dokumenty z této doby, tak i mnohem starší artefakty. Nalezené dokumenty mají většinou vztah k řízení města Olomouce či přímo k jednotlivým opravám v minulých staletích, týkají se ale i politických událostí širšího dosahu. K těm nejzajímavějším patří tisk, oslavující jedno z vítězství proslulého vojevůdce prince Evžena Savojského, hodnocení stavu tereziánské pevnosti Olomouc v polovině 18. století či třeba vyhláška, stanovující postup řízení města v době prvních komunálních voleb v polovině 19. století. Další z listin popisovala například zvolení prvního starosty Franze Kreimla V tubusu byla také pamětní medaile, připomínající jubileum nástupu Františka Josefa na císařský trůn v Olomouci, podrobný stavební plán věže, v níž tubus po desítky let ležel, či německy psané olomoucké noviny Neue Zeit z roku 1861 či Stráž lidu z roku 1962.

Zajímavostí je, že vedle samotného tubusu, ukrývajícího oficinální dědictví a vzkazy našich předků, nalezli nyní pracovníci za trámy i další dva přiložené dokumenty, jeden z nich z roku 1957 byl dokonce napsán na papírovém sáčku, do nějž se běžně dávaly svačiny. Tyto dokumenty zde ukryli pokrývači při opravách v letech 1957 a 1992. „Poměrně často se stává, že zatímco oficiální reprezentace zanechá nějaké poselství v podobném chráněném pouzdře, chtějí po sobě nechat svědectví i prostí lidé, kteří se podílí na stavbě či přestavbě. I jejich svědectví má pak s odstupem času velký význam a pro historiky také informační hodnotu,“ dodala Vlasta Kauerová, vedoucí odboru památkové péče.

Pracovníci Státního okresního státního archivu Olomouc nyní provádějí soupis nalezených listin, jejich roztřídění a další práce. Nejstarší listiny se dočkají vytvoření kopií a v případě potřeby i odborné konzervace. „S výsledky odborné analýzy celého souboru nálezů seznámíme veřejnost, jakmile to bude možné. Uchované dokumenty se po odborném zpracování spolu s důležitými zprávami a artefakty z naší doby opět vrátí v novém zapečetěném pouzdře do střešního krovu ve věži nad orlojem,“ vysvětlil náměstek Filip Žáček další plány.

Rekonstrukce střechy radnice začala v dubnu a z podstatné části by měla být hotova do zimy tohoto roku. Během prací se podařilo mimo jiné zjistit, že nejstarší střešní krovy nad radnicí jsou z přelomu 15. a 16. století.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.