> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nález z věžičky nad orlojem otevřel

vloženo: 28.09.2017           komentářů: 0

Nález z věžičky nad orlojem otevřel cestu do minulosti – stovky let staré archivní listiny


Unikátní nález přinesla rekonstrukce věžičky nad orlojem, která prochází stejně jako celá radniční střecha generální opravou. Tubus, uložený v pozlacené makovici pod korouhvičkou malé věže při opravě v roce 1962, obsahoval vzácné archiválie, z nichž nejstarší se datují k roku 1704. Nález si převzali odborníci ze Státního okresního archivu v Olomouci k dalšímu prozkoumání a případné konzervaci. V případě nejvzácnějších listin budou vytvořeny také profesionální kopie.

„Po nalezení nebylo vůbec jasné, jak starý vlastně tubus je a co skrývá. Nález samozřejmě v každém z nás vzbudil velkou zvědavost. S otevřením tubusu jsme ale přeci jen počkali na odborníka, ředitele státního okresního archivu Olomouc Bohdana Kaňáka. Tato instituce se také postará o následné odborné zpracování nálezu,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Za přítomnosti primátora, jeho investičního náměstka Filipa Žáčka a vedoucí odboru památkové péče Vlasty Kauerové pak byl tubus v úterý 26. září ráno otevřen. Přítomní s napětím i překvapením sledovali, kolik různých dokumentů a artefaktů bylo možné do relativně malého pouzdra vměstnat. Podstatným zjištěním po otevření bylo, že jsou všechny uložené listiny v dobrém stavu. Kovový válec obsahoval přibližně tři desítky různých dokumentů.

V mosazném pouzdře, které do věže uložili při její rekonstrukci v roce 1962, byly ukryty jak noviny, plány a další dokumenty z této doby, tak i mnohem starší artefakty. Nalezené dokumenty mají většinou vztah k řízení města Olomouce či přímo k jednotlivým opravám v minulých staletích, týkají se ale i politických událostí širšího dosahu. K těm nejzajímavějším patří tisk, oslavující jedno z vítězství proslulého vojevůdce prince Evžena Savojského, hodnocení stavu tereziánské pevnosti Olomouc v polovině 18. století či třeba vyhláška, stanovující postup řízení města v době prvních komunálních voleb v polovině 19. století. Další z listin popisovala například zvolení prvního starosty Franze Kreimla V tubusu byla také pamětní medaile, připomínající jubileum nástupu Františka Josefa na císařský trůn v Olomouci, podrobný stavební plán věže, v níž tubus po desítky let ležel, či německy psané olomoucké noviny Neue Zeit z roku 1861 či Stráž lidu z roku 1962.

Zajímavostí je, že vedle samotného tubusu, ukrývajícího oficinální dědictví a vzkazy našich předků, nalezli nyní pracovníci za trámy i další dva přiložené dokumenty, jeden z nich z roku 1957 byl dokonce napsán na papírovém sáčku, do nějž se běžně dávaly svačiny. Tyto dokumenty zde ukryli pokrývači při opravách v letech 1957 a 1992. „Poměrně často se stává, že zatímco oficiální reprezentace zanechá nějaké poselství v podobném chráněném pouzdře, chtějí po sobě nechat svědectví i prostí lidé, kteří se podílí na stavbě či přestavbě. I jejich svědectví má pak s odstupem času velký význam a pro historiky také informační hodnotu,“ dodala Vlasta Kauerová, vedoucí odboru památkové péče.

Pracovníci Státního okresního státního archivu Olomouc nyní provádějí soupis nalezených listin, jejich roztřídění a další práce. Nejstarší listiny se dočkají vytvoření kopií a v případě potřeby i odborné konzervace. „S výsledky odborné analýzy celého souboru nálezů seznámíme veřejnost, jakmile to bude možné. Uchované dokumenty se po odborném zpracování spolu s důležitými zprávami a artefakty z naší doby opět vrátí v novém zapečetěném pouzdře do střešního krovu ve věži nad orlojem,“ vysvětlil náměstek Filip Žáček další plány.

Rekonstrukce střechy radnice začala v dubnu a z podstatné části by měla být hotova do zimy tohoto roku. Během prací se podařilo mimo jiné zjistit, že nejstarší střešní krovy nad radnicí jsou z přelomu 15. a 16. století.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění