> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Konference CASLIN 2017

vloženo: 06.10.2017           komentářů: 0

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci bude hostit prestižní mezinárodní konferenci knihovníků CASLIN 2017. Na setkání, které se koná od neděle 8. října do čtvrtka 12. října v Hrubé Vodě na Olomoucku, přijede na šest desítek odborníků na knihovnictví a informační systémy z České republiky a Slovenska. Hlavní osobností konference bude americký vědec, profesor Andrew Lass. Tohoto kulturního antropologa, který po roce 1989 inicioval projekt rozvoje modernizace českého a slovenského knihovnictví, ocenila za jeho práci před třemi lety i Nadace Dagmar a Václava Havlových Cenou Vize 97.
„Profesor Andrew Lass, který působí na Mount Hollyoke College, Massachusetts, je duchovním otcem naší konference. Právě on, ač Američan, stál po roce 1989 u zrodu projektu CASLIN (Czech and Slovak Information Network). Výraznou měrou se zasloužil o rozvoj jak českého, tak slovenského knihovnictví,” připomíná Helena Sedláčková, ředitelka pořádající Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci.
Hlavním tématem konference bude diskuze o odborné kvalifikaci dnešních knihovníků. „Vedeme dnes bouřlivou debatu o tom, jak má být současný knihovník vzdělán, aby dostál požadavkům doby, své univerzity, regionu, aby obstál v místním i mezinárodním měřítku, a hlavně aby byl vzdělaným partnerem pro své uživatele,“ vysvětluje Sedláčková.
Profesor Lass přidává i další rozměr profese knihovníka, a to v morální rovině. „V době, kdy se vedle možné ověřitelnosti fakt objevují ‚alternativní fakta‘, jejichž neověřitelnost je nediskvalifikuje, a kdy pravda, která byla odedávna otázkou společenské důvěry a v jejíž záruce hrál tisk a především knihovny klíčovou roli, je spíš otázkou politické chuti, nabírá role knihovnické profese novou, celospolečenskou zodpovědnost,“ dodává americký vědec.
Konference CASLIN se zúčastní jak zástupci českých a slovenských knihoven, včetně Národní knihovny ČR, Knihovny Akademie věd ČR, Slovenské národní knihovny nebo Národní technické knihovny, tak představitelé muzeí, informačních ústavů a univerzit.

Kontakt pro média:
Mgr. Helena Sedláčková | ředitelka
Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci

autor: Mgr. Helena Sedláčková | ředitelka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění