> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Konference CASLIN 2017

vloženo: 06.10.2017           komentářů: 0

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci bude hostit prestižní mezinárodní konferenci knihovníků CASLIN 2017. Na setkání, které se koná od neděle 8. října do čtvrtka 12. října v Hrubé Vodě na Olomoucku, přijede na šest desítek odborníků na knihovnictví a informační systémy z České republiky a Slovenska. Hlavní osobností konference bude americký vědec, profesor Andrew Lass. Tohoto kulturního antropologa, který po roce 1989 inicioval projekt rozvoje modernizace českého a slovenského knihovnictví, ocenila za jeho práci před třemi lety i Nadace Dagmar a Václava Havlových Cenou Vize 97.
„Profesor Andrew Lass, který působí na Mount Hollyoke College, Massachusetts, je duchovním otcem naší konference. Právě on, ač Američan, stál po roce 1989 u zrodu projektu CASLIN (Czech and Slovak Information Network). Výraznou měrou se zasloužil o rozvoj jak českého, tak slovenského knihovnictví,” připomíná Helena Sedláčková, ředitelka pořádající Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci.
Hlavním tématem konference bude diskuze o odborné kvalifikaci dnešních knihovníků. „Vedeme dnes bouřlivou debatu o tom, jak má být současný knihovník vzdělán, aby dostál požadavkům doby, své univerzity, regionu, aby obstál v místním i mezinárodním měřítku, a hlavně aby byl vzdělaným partnerem pro své uživatele,“ vysvětluje Sedláčková.
Profesor Lass přidává i další rozměr profese knihovníka, a to v morální rovině. „V době, kdy se vedle možné ověřitelnosti fakt objevují ‚alternativní fakta‘, jejichž neověřitelnost je nediskvalifikuje, a kdy pravda, která byla odedávna otázkou společenské důvěry a v jejíž záruce hrál tisk a především knihovny klíčovou roli, je spíš otázkou politické chuti, nabírá role knihovnické profese novou, celospolečenskou zodpovědnost,“ dodává americký vědec.
Konference CASLIN se zúčastní jak zástupci českých a slovenských knihoven, včetně Národní knihovny ČR, Knihovny Akademie věd ČR, Slovenské národní knihovny nebo Národní technické knihovny, tak představitelé muzeí, informačních ústavů a univerzit.

Kontakt pro média:
Mgr. Helena Sedláčková | ředitelka
Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci

autor: Mgr. Helena Sedláčková | ředitelka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.