> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Konference CASLIN 2017

vloženo: 06.10.2017           komentářů: 0

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci bude hostit prestižní mezinárodní konferenci knihovníků CASLIN 2017. Na setkání, které se koná od neděle 8. října do čtvrtka 12. října v Hrubé Vodě na Olomoucku, přijede na šest desítek odborníků na knihovnictví a informační systémy z České republiky a Slovenska. Hlavní osobností konference bude americký vědec, profesor Andrew Lass. Tohoto kulturního antropologa, který po roce 1989 inicioval projekt rozvoje modernizace českého a slovenského knihovnictví, ocenila za jeho práci před třemi lety i Nadace Dagmar a Václava Havlových Cenou Vize 97.
„Profesor Andrew Lass, který působí na Mount Hollyoke College, Massachusetts, je duchovním otcem naší konference. Právě on, ač Američan, stál po roce 1989 u zrodu projektu CASLIN (Czech and Slovak Information Network). Výraznou měrou se zasloužil o rozvoj jak českého, tak slovenského knihovnictví,” připomíná Helena Sedláčková, ředitelka pořádající Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci.
Hlavním tématem konference bude diskuze o odborné kvalifikaci dnešních knihovníků. „Vedeme dnes bouřlivou debatu o tom, jak má být současný knihovník vzdělán, aby dostál požadavkům doby, své univerzity, regionu, aby obstál v místním i mezinárodním měřítku, a hlavně aby byl vzdělaným partnerem pro své uživatele,“ vysvětluje Sedláčková.
Profesor Lass přidává i další rozměr profese knihovníka, a to v morální rovině. „V době, kdy se vedle možné ověřitelnosti fakt objevují ‚alternativní fakta‘, jejichž neověřitelnost je nediskvalifikuje, a kdy pravda, která byla odedávna otázkou společenské důvěry a v jejíž záruce hrál tisk a především knihovny klíčovou roli, je spíš otázkou politické chuti, nabírá role knihovnické profese novou, celospolečenskou zodpovědnost,“ dodává americký vědec.
Konference CASLIN se zúčastní jak zástupci českých a slovenských knihoven, včetně Národní knihovny ČR, Knihovny Akademie věd ČR, Slovenské národní knihovny nebo Národní technické knihovny, tak představitelé muzeí, informačních ústavů a univerzit.

Kontakt pro média:
Mgr. Helena Sedláčková | ředitelka
Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci

autor: Mgr. Helena Sedláčková | ředitelka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.