> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MVŠO navštívil český gurmán

vloženo: 13.10.2017           komentářů: 0


MVŠO navštívil významný český gurmán Pavel Maurer
Moravskou vysokou školu Olomouc (MVŠO) navštívil 11. října v rámci cyklu studentských vyžádaných přednášek PhDr. Pavel Maurer, jeden z nejvýznamnějších českých gastronomů, marketingový expert a autor prestižního průvodce po restauracích Maurerův výběr Grand-restaurant, s přednáškou pod názvem Láska a nenávist v gastronomii. Mimo to zavítal i do restaurace Beata lunch & coffee, která v BEA campusu Olomouc sídlí také, a ve které se studenti MVŠO stravují, aby zhodnotil jídla z poledního menu.

PhDr. Pavel Maurer je v české gastronomické sféře vskutku výraznou osobností. Zanechal za sebou mnoho inspirativních (a kritických) článků v médiích pojednávajících nejen o luxusních tuzemských a zahraničních restauracích, ale také o běžných „vesnických“ podnicích. Stojí také za iniciativou o vytvoření nezávislého průvodce po restauracích, který nese název Maurerův výběr Grand-restaurant a dává široké veřejnosti včetně gastronomických expertů možnost hodnotit zajímavá restaurační místa po celém Česku. A mimo všechny tyto aktivity, do kterých spadá i založení food festivalů Prague Food Festival nebo Grand Restaurant Festival, je to velice vstřícný a sympatický člověk, o čemž jsme se přesvědčili i my.

Doktor Maurer k nám zavítal v rámci studentských vyžádaných přednášek, které dlouhodobě organizujeme, aby naše studenty a akademické pracovníky vzal na zajímavou, poučnou a inspirativní cestu mezinárodní gastronomií s ohledem na různé marketingové strategie a management v oblasti gastronomie.

Po úvodním představení prorektorky pro vnější vztahy Mgr. Jitky Lidaříkové se slova ujal doktor Maurer a začala takřka 90minutová přednáška. Hlavními tématy byly marketing v gastronomii, české pokrmy, vztah zaměstnavatelů v gastronomii ke svým podřízeným, jak hosté vnímají celkovou atmosféru v restauracích (od prvotní rezervace po chování sommelierů), gastronomické trendy, food festivaly a jeho osobní výčet věcí, které na restauracích miluje, nebo naopak nenávidí (proto název Láska a nenávist v gastronomii). Celou přednášku navíc obohacoval jeho sympatický a upřímný projev.

„NEMÁM RÁD, KDYŽ NA TOALETÁCH NEJSOU TY AUTOMATICKÝ SVĚTLA. TO TAM VŽDY SAHÁTE PO TÝ UMATLANÝ ZDI, ABYSTE SI ROZSVÍTILI.“

Česká jídla nejsou vůbec „česká“

Vedle množství zajímavostí, které v rámci přednášky zazněly, bylo poměrně zajímavé poslouchat, jak pan doktor Maurer říká, že „česká kuchyně neexistuje“. Narážel na situaci, že drtivá většina jídel, které považujeme za česká, českými vůbec nejsou. Například řízek, správně řečeno vídeňský řízek, maďarský guláš, španělský ptáček, frankfurtské párky nebo knedlíky, které jsou původem z Německa. Dva zástupce však máme ryze české – svíčkovou na smetaně a tvarůžky. Konkrétně na tvarůžcích je zajímavé, že na celé planetě není jediného sýru, který by měl nižší obsah tuku než právě tvarůžky.

Řeč padla i na gastronomický trend „wastování“, jinak řečeno plýtvání. Moderní a experimentální restaurace se totiž snaží z řady odřezků, respektive věcí, které jsou za běžných podmínek určené k vyhození, tvořit další jídla, což pan doktor Pavel Maurer uváděl na příkladech chipsů z bramborových slupek nebo želé z ostrouhané kůrky okurku. Právě tento trend v sobě skrývá velkou marketingovou sílu, jelikož veřejnost na netradičnost velmi slyší.
Vyhrály halušky

Po skončení přednášky se vydal do restaurace Beata lunch & coffee, kde byla pro něj připravena degustace jídel z poledního menu. Výsledek z těchto ochutnávek byl velice pozitivní, což je o to cennější pochvalou, že jeho chuťové buňky jsou zvyklé především na vysokou gastronomii. Nejvíce mu chutnala slovenská klasika – halušky s anglickou slaninou a smetanou pod pokrývkou sypaného uzeného sýra. Chválil si i obyčejný smažený květák s brambory a čerstvou pažitkou nebo hovězí vývar. Co se týče finálního hodnocení, dospěl k názoru, že za ceny, za které jsou pokrmy nabízeny, jsou to výborná jídla. Během degustace také oceňoval přístup kuchařky, která si potrpí na čerstvé suroviny bez žádných přidaných látek, nebo lákavě vypadající domácí dorty. Jak následně uvedl dr. Maurer na sociálních sítích: „Chuť jak od maminky.“

K vzácné návštěvě se vyjádřila i Mgr. Jitka Lidaříková, prorektorka pro vnější vztahy Moravské vysoké školy Olomouc:

„Doktor Maurer se dnes předvedl nejen jako pravý odborník ve své oblasti působení, ale také jako nesmírně příjemný a vstřícný člověk. Nejen, že skvěle odvedl inspirativní přednášku o marketingu pro studenty MVŠO, ale také ochotně zareagoval na náš spontánní nápad – ochutnávky jídel v restauraci Beata lunch & coffee. Za přítomnosti kamer provedl degustaci aktuálního poledního menu a poskytl tak cennou zpětnou vazbu.“autor: Mgr. Šárka Štveráková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.