> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MVŠO navštívil český gurmán

vloženo: 13.10.2017           komentářů: 0


MVŠO navštívil významný český gurmán Pavel Maurer
Moravskou vysokou školu Olomouc (MVŠO) navštívil 11. října v rámci cyklu studentských vyžádaných přednášek PhDr. Pavel Maurer, jeden z nejvýznamnějších českých gastronomů, marketingový expert a autor prestižního průvodce po restauracích Maurerův výběr Grand-restaurant, s přednáškou pod názvem Láska a nenávist v gastronomii. Mimo to zavítal i do restaurace Beata lunch & coffee, která v BEA campusu Olomouc sídlí také, a ve které se studenti MVŠO stravují, aby zhodnotil jídla z poledního menu.

PhDr. Pavel Maurer je v české gastronomické sféře vskutku výraznou osobností. Zanechal za sebou mnoho inspirativních (a kritických) článků v médiích pojednávajících nejen o luxusních tuzemských a zahraničních restauracích, ale také o běžných „vesnických“ podnicích. Stojí také za iniciativou o vytvoření nezávislého průvodce po restauracích, který nese název Maurerův výběr Grand-restaurant a dává široké veřejnosti včetně gastronomických expertů možnost hodnotit zajímavá restaurační místa po celém Česku. A mimo všechny tyto aktivity, do kterých spadá i založení food festivalů Prague Food Festival nebo Grand Restaurant Festival, je to velice vstřícný a sympatický člověk, o čemž jsme se přesvědčili i my.

Doktor Maurer k nám zavítal v rámci studentských vyžádaných přednášek, které dlouhodobě organizujeme, aby naše studenty a akademické pracovníky vzal na zajímavou, poučnou a inspirativní cestu mezinárodní gastronomií s ohledem na různé marketingové strategie a management v oblasti gastronomie.

Po úvodním představení prorektorky pro vnější vztahy Mgr. Jitky Lidaříkové se slova ujal doktor Maurer a začala takřka 90minutová přednáška. Hlavními tématy byly marketing v gastronomii, české pokrmy, vztah zaměstnavatelů v gastronomii ke svým podřízeným, jak hosté vnímají celkovou atmosféru v restauracích (od prvotní rezervace po chování sommelierů), gastronomické trendy, food festivaly a jeho osobní výčet věcí, které na restauracích miluje, nebo naopak nenávidí (proto název Láska a nenávist v gastronomii). Celou přednášku navíc obohacoval jeho sympatický a upřímný projev.

„NEMÁM RÁD, KDYŽ NA TOALETÁCH NEJSOU TY AUTOMATICKÝ SVĚTLA. TO TAM VŽDY SAHÁTE PO TÝ UMATLANÝ ZDI, ABYSTE SI ROZSVÍTILI.“

Česká jídla nejsou vůbec „česká“

Vedle množství zajímavostí, které v rámci přednášky zazněly, bylo poměrně zajímavé poslouchat, jak pan doktor Maurer říká, že „česká kuchyně neexistuje“. Narážel na situaci, že drtivá většina jídel, které považujeme za česká, českými vůbec nejsou. Například řízek, správně řečeno vídeňský řízek, maďarský guláš, španělský ptáček, frankfurtské párky nebo knedlíky, které jsou původem z Německa. Dva zástupce však máme ryze české – svíčkovou na smetaně a tvarůžky. Konkrétně na tvarůžcích je zajímavé, že na celé planetě není jediného sýru, který by měl nižší obsah tuku než právě tvarůžky.

Řeč padla i na gastronomický trend „wastování“, jinak řečeno plýtvání. Moderní a experimentální restaurace se totiž snaží z řady odřezků, respektive věcí, které jsou za běžných podmínek určené k vyhození, tvořit další jídla, což pan doktor Pavel Maurer uváděl na příkladech chipsů z bramborových slupek nebo želé z ostrouhané kůrky okurku. Právě tento trend v sobě skrývá velkou marketingovou sílu, jelikož veřejnost na netradičnost velmi slyší.
Vyhrály halušky

Po skončení přednášky se vydal do restaurace Beata lunch & coffee, kde byla pro něj připravena degustace jídel z poledního menu. Výsledek z těchto ochutnávek byl velice pozitivní, což je o to cennější pochvalou, že jeho chuťové buňky jsou zvyklé především na vysokou gastronomii. Nejvíce mu chutnala slovenská klasika – halušky s anglickou slaninou a smetanou pod pokrývkou sypaného uzeného sýra. Chválil si i obyčejný smažený květák s brambory a čerstvou pažitkou nebo hovězí vývar. Co se týče finálního hodnocení, dospěl k názoru, že za ceny, za které jsou pokrmy nabízeny, jsou to výborná jídla. Během degustace také oceňoval přístup kuchařky, která si potrpí na čerstvé suroviny bez žádných přidaných látek, nebo lákavě vypadající domácí dorty. Jak následně uvedl dr. Maurer na sociálních sítích: „Chuť jak od maminky.“

K vzácné návštěvě se vyjádřila i Mgr. Jitka Lidaříková, prorektorka pro vnější vztahy Moravské vysoké školy Olomouc:

„Doktor Maurer se dnes předvedl nejen jako pravý odborník ve své oblasti působení, ale také jako nesmírně příjemný a vstřícný člověk. Nejen, že skvěle odvedl inspirativní přednášku o marketingu pro studenty MVŠO, ale také ochotně zareagoval na náš spontánní nápad – ochutnávky jídel v restauraci Beata lunch & coffee. Za přítomnosti kamer provedl degustaci aktuálního poledního menu a poskytl tak cennou zpětnou vazbu.“autor: Mgr. Šárka Štveráková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.