> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rekonstruované historické schodiště

vloženo: 13.10.2017           komentářů: 0

Vstup do olomouckých Bezručových sadů zdobí rekonstruované historické schodiště


Schodiště spojující Blažejské náměstí a vstup do olomouckých Bezručových sadů prošlo kompletní obnovou. Do náročné opravy investovalo město více než dva miliony korun. Celkovou rekonstrukci historického schodiště, na kterou dohlíželi i archeologové, si vyžádal jejich špatný technický stav.

„V minulosti jsme na schodišti prováděli zejména záchovné a udržovací práce, abychom zabezpečili to nejnutnější. Špatný stav schodiště, který byl dán především jeho nekvalitním podložím, však dokázala vyřešit až jeho celková rekonstrukce,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Při demontáži původních kamenných schodišťových stupňů se zjistilo, že se štěrkové podloží nachází jen na velmi malé ploše a jeho téměř celá nosná konstrukce schodiště leží na skalním podkladu. „Oprava historického schodiště si tak ve svém důsledku vyžádala nejen úpravu podloží, ale i nové řešení nosné konstrukce a výměnu několika žulových schodišťových stupňů,“ objasnil primátor Staněk.

Nosnou konstrukci tak po opravě tvoří soustava kovových pilotů a železobetonová deska, v níž jsou nově ukotvené opravené i doplněné schodišťové stupně. „Velká část původních žulových schodnic byla repasována v kamenické dílně a jen ty nejvíce poškozené stupně nahradily nové, které kameníci vytvořili ze slezské žuly,“ doplnil primátor. V rámci stavebních prací, jež si na téměř tři měsíce vyžádaly uzavření oblíbeného historického schodiště, byly při vstupu z Blažejského náměstí instalovány nové žulové patníky, které nahradily původní betonové.

Rekonstrukci schodiště provázel záchranný archeologický průzkum, který prováděl Národní památkový ústav v Olomouci. Archeologové sice na místě našli jen malé torzo zdiva z období novověku, související s pozdějšími úpravami někdejší Blažejské brány, průzkum ale odkryl jiný významný fakt. Zatímco archeologové i historici doposud předpokládali, že skalní sráz Blažejského návrší v místech brány byl v minulosti upraven a snížen, výzkum ukázal, že tomu tak nebylo a nacházel se zde strmý svah. „To do značné míry vyvrací původní předpoklady, že tudy přes blažejskou osadu vedla v raném středověku dálková obchodní trasa, podél níž se pak ve 13. století zformovalo i Dolní náměstí,“ popsal vedoucí odboru archeologie NPÚ Pavel Šlézar.

Nové zjištění tedy spolu s objevy při rekonstrukci Dolního náměstí zřejmě přiměje historiky k revizi představ o urbanistickém vývoji Olomouce. Samotná brána na Blažejském náměstí vznikla až po založení města. I když její zbytky už byly při dřívějších stavebních pracích zřejmě zcela odstraněny, známe její gotickou podobu z novověkých vyobrazení. Pozůstatky novověkého předpolí brány jsou pravděpodobně uchovány pod trávníkem Bezručových sadů.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.