> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rekonstruované historické schodiště

vloženo: 13.10.2017           komentářů: 0

Vstup do olomouckých Bezručových sadů zdobí rekonstruované historické schodiště


Schodiště spojující Blažejské náměstí a vstup do olomouckých Bezručových sadů prošlo kompletní obnovou. Do náročné opravy investovalo město více než dva miliony korun. Celkovou rekonstrukci historického schodiště, na kterou dohlíželi i archeologové, si vyžádal jejich špatný technický stav.

„V minulosti jsme na schodišti prováděli zejména záchovné a udržovací práce, abychom zabezpečili to nejnutnější. Špatný stav schodiště, který byl dán především jeho nekvalitním podložím, však dokázala vyřešit až jeho celková rekonstrukce,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Při demontáži původních kamenných schodišťových stupňů se zjistilo, že se štěrkové podloží nachází jen na velmi malé ploše a jeho téměř celá nosná konstrukce schodiště leží na skalním podkladu. „Oprava historického schodiště si tak ve svém důsledku vyžádala nejen úpravu podloží, ale i nové řešení nosné konstrukce a výměnu několika žulových schodišťových stupňů,“ objasnil primátor Staněk.

Nosnou konstrukci tak po opravě tvoří soustava kovových pilotů a železobetonová deska, v níž jsou nově ukotvené opravené i doplněné schodišťové stupně. „Velká část původních žulových schodnic byla repasována v kamenické dílně a jen ty nejvíce poškozené stupně nahradily nové, které kameníci vytvořili ze slezské žuly,“ doplnil primátor. V rámci stavebních prací, jež si na téměř tři měsíce vyžádaly uzavření oblíbeného historického schodiště, byly při vstupu z Blažejského náměstí instalovány nové žulové patníky, které nahradily původní betonové.

Rekonstrukci schodiště provázel záchranný archeologický průzkum, který prováděl Národní památkový ústav v Olomouci. Archeologové sice na místě našli jen malé torzo zdiva z období novověku, související s pozdějšími úpravami někdejší Blažejské brány, průzkum ale odkryl jiný významný fakt. Zatímco archeologové i historici doposud předpokládali, že skalní sráz Blažejského návrší v místech brány byl v minulosti upraven a snížen, výzkum ukázal, že tomu tak nebylo a nacházel se zde strmý svah. „To do značné míry vyvrací původní předpoklady, že tudy přes blažejskou osadu vedla v raném středověku dálková obchodní trasa, podél níž se pak ve 13. století zformovalo i Dolní náměstí,“ popsal vedoucí odboru archeologie NPÚ Pavel Šlézar.

Nové zjištění tedy spolu s objevy při rekonstrukci Dolního náměstí zřejmě přiměje historiky k revizi představ o urbanistickém vývoji Olomouce. Samotná brána na Blažejském náměstí vznikla až po založení města. I když její zbytky už byly při dřívějších stavebních pracích zřejmě zcela odstraněny, známe její gotickou podobu z novověkých vyobrazení. Pozůstatky novověkého předpolí brány jsou pravděpodobně uchovány pod trávníkem Bezručových sadů.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.