> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Festival kulturních programů

vloženo: 06.11.2017           komentářů: 0

Redutu ovládl Festival kulturních programů


Deset souborů z devíti olomouckých základních škol se minulý týden představilo na festivalu kulturních programů v sále Reduty. Jejich vystoupení budou doprovázet slavnostní vítání občánků na olomoucké radnici či obřady k výročí seniorů.

„Festival plynule navázal na dřívější soutěžní přehlídku. Úroveň škol je natolik vyrovnaná a předvedené programy natolik kvalitní, že soutěž by byla zbytečná,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Urbášek. Podle něj bylo hlavním cílem vidět, jak sestavené programy vypadají.

Kulturní program s dětmi zpravidla prvního stupně základních škol nacvičují pedagogičtí pracovníci. Soubory jsou zpravidla desetičlenné a některé mají i jednotné oblečení, nebo jeho prvky.

Zhruba osmiminutová pásma tvoří hudební a recitační vystoupení, která najdou uplatnění v obřadní síni radnice. „Každý měsíc připravujeme osm vítání nových občánků. Jednotlivé školní soubory se pak na obřadech střídají,“ uvedla za komisi pro občanské záležitosti statutárního města Olomouce Marie Romanovská.

Školní vystoupení ale doprovázejí i obřady spojené s gratulací jubilantům. Na radnici přicházejí senioři ve věku 75, 80 a 85 let.

Ve městě se tradičně koná před Vánocemi také setkání 75letých obyvatel na obřadu v Moravském divadle. Právě takový se uskuteční 7. prosince. Letos se týká rekordního počtu 878 pětasedmdesátníků. „Kromě vystoupení žáků ze základní školy v Holici se na něm představí i pěvecký sbor Bobule a populární sbor seniorů Zpievanky,“ doplnila Romanovská.

Festival kulturních programů se letos konal posedmé. Jako hosté na něm vystoupili i studenti hejčínského gymnázia. Všechny soubory obdržely ocenění za účast.


autor: Mgr. Radka Štědrá

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.