> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Tříkrálová koleda – dozvuky

vloženo: 02.01.2018           komentářů: 0

Tříkrálová koleda – dozvuky folklorních Vánoc u svatého Michala

To nejlepší z lidových Vánoc nejen na Hané zahrají a zazpívají v neděli 7. ledna v olomouckém kostele svatého Michala Hanácký mužský sbor Rovina a Cimbálová muzika Záletníci z Velké Bystřice.
V hudebním programu zasazeném do jedinečného interiéru svatomichalského chrámu se od 17 hodin propojí dvě významná folklorní tělesa hanácké lidové hudby nejen regionálními koledami a písněmi vánoční doby.
Po sérii adventních koncertů sboru Rovina s cimbálovou muzikou Krušpánek a naprosto vyprodaném vánočním koncertě spolu s rožnovskou muzikou Soláň v bazilice na Svatém Kopečku se mužní Hanáci rozhodli spojit s neméně kvalitními mladými hudebníky v CM Záletníci a nejradostnější období roku uzavírají společným vystoupením v čase Tří králů.
Oceňovaný krojovaný mužský sbor Rovina spolu s mladou cimbálovou muzikou Záletníci postupně představí zhruba hodinový pořad sestavený z lidových a nábožných písní, instrumentálních pastorel, tradičních koled z Hané, mariánských zpěvů, koled s pastýřskou tématikou i zvěstujících narození Krista.
Koncert se koná za podpory Statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na obnovu a rozvoj kostela svatého Michala.

Neděle 7. 1. 2018 v 17:00 • Olomouc, kostel sv. Michala • Tříkrálová koleda


Hanácký mužský sbor Rovina natáčí a vystupuje po celé Moravě i na Slovensku, pravidelně se účastní živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas Olomouc, Brno a Ostrava (Dožínky na Hané, Moravský Silvestr), Rádio Proglas (Advent na Hané, Muzikanti, to sú chlapci) nebo TV Noe (U nás aneb od cimbálu). Ve svém repertoáru má mimo jiné programy „Hanácký advent“, „Hanácká svajba“, „Dožínky na Hané“ a „Písně mariánské a nábožné“, které pravidelně prezentuje na folklorních festivalech nejen v ČR.
Na podzim 2017 pokřtil sbor novou kolekci nahrávek (CD Dež sem já šil na Svaté Kopeček), k jejímuž natáčení si přizval také Dívčí sbor Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem, Cimbálovou muziku Záletníci z Velké Bystřice a roli hudební režisérky přijala strážnická cimbalistka a zpěvačka Magdalena Múčková.
V roce 2011 byl mužskému sboru Rovina udělen porotou MFF Strážnice 2011 titul Laureáta slavností za nejlepší pěvecký výkon festivalu. Uměleckým vedoucím sboru je Honza Žůrek.

Cimbálová muzika Záletníci je seskupením mladých muzikantů z Velké Bystřice, které se stává čím dál více známé na národopisné scéně nejen na Hané, ale i v širokém okolí. K tanci muzika doprovázela folklorní soubor Dunajec z Olomouce a současně víc než 5 let hudebně i tanečně spolupracují se souborem Mladá Haná z Velké Bystřice. I když jsou často vidět ve stylizovaných východoslovenských krojích, je jejich snahou objevovat lidovou píseň z domovské Hané a hostýnského Záhoří a začleňovat ji do svého repertoáru. Primášem muziky je Ondřej Nakládal.

autor: Honza Žůrek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.