> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Tříkrálová koleda – dozvuky

vloženo: 02.01.2018           komentářů: 0

Tříkrálová koleda – dozvuky folklorních Vánoc u svatého Michala

To nejlepší z lidových Vánoc nejen na Hané zahrají a zazpívají v neděli 7. ledna v olomouckém kostele svatého Michala Hanácký mužský sbor Rovina a Cimbálová muzika Záletníci z Velké Bystřice.
V hudebním programu zasazeném do jedinečného interiéru svatomichalského chrámu se od 17 hodin propojí dvě významná folklorní tělesa hanácké lidové hudby nejen regionálními koledami a písněmi vánoční doby.
Po sérii adventních koncertů sboru Rovina s cimbálovou muzikou Krušpánek a naprosto vyprodaném vánočním koncertě spolu s rožnovskou muzikou Soláň v bazilice na Svatém Kopečku se mužní Hanáci rozhodli spojit s neméně kvalitními mladými hudebníky v CM Záletníci a nejradostnější období roku uzavírají společným vystoupením v čase Tří králů.
Oceňovaný krojovaný mužský sbor Rovina spolu s mladou cimbálovou muzikou Záletníci postupně představí zhruba hodinový pořad sestavený z lidových a nábožných písní, instrumentálních pastorel, tradičních koled z Hané, mariánských zpěvů, koled s pastýřskou tématikou i zvěstujících narození Krista.
Koncert se koná za podpory Statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na obnovu a rozvoj kostela svatého Michala.

Neděle 7. 1. 2018 v 17:00 • Olomouc, kostel sv. Michala • Tříkrálová koleda


Hanácký mužský sbor Rovina natáčí a vystupuje po celé Moravě i na Slovensku, pravidelně se účastní živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas Olomouc, Brno a Ostrava (Dožínky na Hané, Moravský Silvestr), Rádio Proglas (Advent na Hané, Muzikanti, to sú chlapci) nebo TV Noe (U nás aneb od cimbálu). Ve svém repertoáru má mimo jiné programy „Hanácký advent“, „Hanácká svajba“, „Dožínky na Hané“ a „Písně mariánské a nábožné“, které pravidelně prezentuje na folklorních festivalech nejen v ČR.
Na podzim 2017 pokřtil sbor novou kolekci nahrávek (CD Dež sem já šil na Svaté Kopeček), k jejímuž natáčení si přizval také Dívčí sbor Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem, Cimbálovou muziku Záletníci z Velké Bystřice a roli hudební režisérky přijala strážnická cimbalistka a zpěvačka Magdalena Múčková.
V roce 2011 byl mužskému sboru Rovina udělen porotou MFF Strážnice 2011 titul Laureáta slavností za nejlepší pěvecký výkon festivalu. Uměleckým vedoucím sboru je Honza Žůrek.

Cimbálová muzika Záletníci je seskupením mladých muzikantů z Velké Bystřice, které se stává čím dál více známé na národopisné scéně nejen na Hané, ale i v širokém okolí. K tanci muzika doprovázela folklorní soubor Dunajec z Olomouce a současně víc než 5 let hudebně i tanečně spolupracují se souborem Mladá Haná z Velké Bystřice. I když jsou často vidět ve stylizovaných východoslovenských krojích, je jejich snahou objevovat lidovou píseň z domovské Hané a hostýnského Záhoří a začleňovat ji do svého repertoáru. Primášem muziky je Ondřej Nakládal.

autor: Honza Žůrek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění