> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Tříkrálová koleda – dozvuky

vloženo: 02.01.2018           komentářů: 0

Tříkrálová koleda – dozvuky folklorních Vánoc u svatého Michala

To nejlepší z lidových Vánoc nejen na Hané zahrají a zazpívají v neděli 7. ledna v olomouckém kostele svatého Michala Hanácký mužský sbor Rovina a Cimbálová muzika Záletníci z Velké Bystřice.
V hudebním programu zasazeném do jedinečného interiéru svatomichalského chrámu se od 17 hodin propojí dvě významná folklorní tělesa hanácké lidové hudby nejen regionálními koledami a písněmi vánoční doby.
Po sérii adventních koncertů sboru Rovina s cimbálovou muzikou Krušpánek a naprosto vyprodaném vánočním koncertě spolu s rožnovskou muzikou Soláň v bazilice na Svatém Kopečku se mužní Hanáci rozhodli spojit s neméně kvalitními mladými hudebníky v CM Záletníci a nejradostnější období roku uzavírají společným vystoupením v čase Tří králů.
Oceňovaný krojovaný mužský sbor Rovina spolu s mladou cimbálovou muzikou Záletníci postupně představí zhruba hodinový pořad sestavený z lidových a nábožných písní, instrumentálních pastorel, tradičních koled z Hané, mariánských zpěvů, koled s pastýřskou tématikou i zvěstujících narození Krista.
Koncert se koná za podpory Statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na obnovu a rozvoj kostela svatého Michala.

Neděle 7. 1. 2018 v 17:00 • Olomouc, kostel sv. Michala • Tříkrálová koleda


Hanácký mužský sbor Rovina natáčí a vystupuje po celé Moravě i na Slovensku, pravidelně se účastní živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas Olomouc, Brno a Ostrava (Dožínky na Hané, Moravský Silvestr), Rádio Proglas (Advent na Hané, Muzikanti, to sú chlapci) nebo TV Noe (U nás aneb od cimbálu). Ve svém repertoáru má mimo jiné programy „Hanácký advent“, „Hanácká svajba“, „Dožínky na Hané“ a „Písně mariánské a nábožné“, které pravidelně prezentuje na folklorních festivalech nejen v ČR.
Na podzim 2017 pokřtil sbor novou kolekci nahrávek (CD Dež sem já šil na Svaté Kopeček), k jejímuž natáčení si přizval také Dívčí sbor Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem, Cimbálovou muziku Záletníci z Velké Bystřice a roli hudební režisérky přijala strážnická cimbalistka a zpěvačka Magdalena Múčková.
V roce 2011 byl mužskému sboru Rovina udělen porotou MFF Strážnice 2011 titul Laureáta slavností za nejlepší pěvecký výkon festivalu. Uměleckým vedoucím sboru je Honza Žůrek.

Cimbálová muzika Záletníci je seskupením mladých muzikantů z Velké Bystřice, které se stává čím dál více známé na národopisné scéně nejen na Hané, ale i v širokém okolí. K tanci muzika doprovázela folklorní soubor Dunajec z Olomouce a současně víc než 5 let hudebně i tanečně spolupracují se souborem Mladá Haná z Velké Bystřice. I když jsou často vidět ve stylizovaných východoslovenských krojích, je jejich snahou objevovat lidovou píseň z domovské Hané a hostýnského Záhoří a začleňovat ji do svého repertoáru. Primášem muziky je Ondřej Nakládal.

autor: Honza Žůrek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.