> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

5. ročník slavnosti MORAVSKÝ DEN

vloženo: 26.05.2018           komentářů: 0

Celá akce je plánována jako důstojná připomínka více než tisíciletých tradic Moravy, její bohaté historie a nezaměnitelné kultury Moravanů. Slavnost se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje, pana Ladislava Oklešťka.

Začátek : od 9:30 hod. na Václavském náměstí
- Ranní přivítání moravskou lidovou kulturou -
soubor Bobule z Olomouce

od 9:50 hod - Program v katedrále (Dómu)
- Rozprava o významu olomouckých biskupů a arcibiskupů při utváření moravské zemské identity - člen Historické sekce MNO Bc. Jaroslav Svozil
- Zazní skladba od moravského autora - olomouckého skladatele a dómského varhaníka Stanislava Vrbíka s názvem Rytmus času - dómský varhaník RNDr. Zbyněk Štěpánek
- Pietní akt, uctění památky významných představitelů duchovního života naší země Moravy.

10:30 hod - Zahájení slavnostního průvodu městem za střídavého víření bubnu a zpěvu moravských lidových písní.
Trasa slavnostního průvodu: Václavské náměstí – Wurmova – Biskupské.nám. – nám. Republiky – Denisova – Univerzitní – Žerotínovo nám. - Panská – Dolní náměstí – Horní náměstí – pódium umístěné v prostoru u městské radnice v blízkosti sloupu Nejsvětější Trojice (památka UNESCO).

Slavnostní program 5. ročníku Moravského dne na Horním náměstí je zároveň součástí programu Olomouckých vinných slavností

od 11:00 hod. - Moravské fórum na Horním náměstí
- Stánky – prezentace MNO, kvíz a další hry s moravskou tematikou pro děti i dospělé, ochutnávky (moravské vdolky, tvarůžky a další tradiční moravské produkty)
- Ukázky moravské lidové kultury - Ženský pěvecký soubor Bobule z Olomouce, Folklorní soubor Hanačka a dětský soubor Hanáček s hudebním doprovodem cimbálové muziky Hanácká mozeka Litovel
- Projev pana předsedy MNO - Ing. Jaroslava Krábka
- Zdravice pozvaných hostů
- Slavnostní předání ocenění významným představitelům moravské vědy, kultury a veřejného života za nominaci v anketě Osobnost Moravy 2017. Pamětní listy obdrží tyto významné osobnosti: matematik a fyzik světového významu doc. RNDr. Jindřich Klapka PhD, HonDG, IOM, HonDL, ResProf, HonDSc, H.ProfSci, LFIBA, vysokoškolský pedagog, právník, politik, Moravský rytíř a patriot Doc. JUDr. Jiří Bílý, Ph.D. a spisovatel, bývalý starosta a současný kronikář obce Tvarožná, pan František Kopecký.

12:30 až 13:00 hod. - Ukončení moravského fóra na Horním náměstí

14:30 hod. - Vycházka po krásách a pamětihodnostech barokní perly Moravy, města Olomouce. Průvodcem nám bude člen Historické sekce MNO - Bc. Jaroslav Svozil
Sraz účastníků je u sloupu Nejsvětější Trojice (památka UNESCO).

asi 16:30 hod. - Ukončení 5. ročníku Moravského dne.

autor: Moravská národní obec

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.