> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Renovace haptických modelů

vloženo: 02.08.2018           komentářů: 0

Renovace haptických modelů pro zrakově postižené letos odhalí i radnici po rekonstrukci

V letošním roce v rámci činností odstraňování bariér a v rámci projektu „Vytváření bezbariérového prostředí pro osoby se zrakovým postižením na území města Olomouce a renovace haptických modelů" se postupně renovují dřevěné haptické modely, které byly pořízeny v letech 2001 a 2002 v rámci zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým. Jedná se o pět modelů: model baziliky na Svatém Kopečku, historické budovy radnice, kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Gorazda.

"Modely řadu let trpí častým hmatovým prohlížením, v některých případech vlhkostí prostředí, opakovanou změnou teplot a jinými nežádoucími vlivy. Vykazují známky mechanického opotřebení, prasklin, rozklížení, objemových změn a drobného poškození určitých architektonických prvků. Aby mohli i nadále důstojně sloužit haptickým účelům, budou odborně ošetřeny a opraveny v restaurátorské dílně. Odbornou renovaci provede restaurátor Otakar Ruček, který má s výrobou haptických modelů výborné zkušenosti a je zárukou kvality," vysvětluje Petr Bradáč z TyfloCentra Olomouc.

První z dokončených modelů – baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku byl již předán zpět do baziliky v polovině července.

V současné době se renovuje model Radnice, který bude do budovy předán v pátek 17. srpna v 9 hod za přítomnosti zástupce TyfloCentra Olomouc, restaurátora, a také nevidomých a slabozrakých klientů.


Etapa rekonstrukce dalších haptických modelů bude dále pokračovat. V letních a podzimních měsících budou postupně následovat modely kostelů sv. Mořice, sv. Michala a pravoslavného kostela sv. Gorazda.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.