> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Renovace haptických modelů

vloženo: 02.08.2018           komentářů: 0

Renovace haptických modelů pro zrakově postižené letos odhalí i radnici po rekonstrukci

V letošním roce v rámci činností odstraňování bariér a v rámci projektu „Vytváření bezbariérového prostředí pro osoby se zrakovým postižením na území města Olomouce a renovace haptických modelů" se postupně renovují dřevěné haptické modely, které byly pořízeny v letech 2001 a 2002 v rámci zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým. Jedná se o pět modelů: model baziliky na Svatém Kopečku, historické budovy radnice, kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Gorazda.

"Modely řadu let trpí častým hmatovým prohlížením, v některých případech vlhkostí prostředí, opakovanou změnou teplot a jinými nežádoucími vlivy. Vykazují známky mechanického opotřebení, prasklin, rozklížení, objemových změn a drobného poškození určitých architektonických prvků. Aby mohli i nadále důstojně sloužit haptickým účelům, budou odborně ošetřeny a opraveny v restaurátorské dílně. Odbornou renovaci provede restaurátor Otakar Ruček, který má s výrobou haptických modelů výborné zkušenosti a je zárukou kvality," vysvětluje Petr Bradáč z TyfloCentra Olomouc.

První z dokončených modelů – baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku byl již předán zpět do baziliky v polovině července.

V současné době se renovuje model Radnice, který bude do budovy předán v pátek 17. srpna v 9 hod za přítomnosti zástupce TyfloCentra Olomouc, restaurátora, a také nevidomých a slabozrakých klientů.


Etapa rekonstrukce dalších haptických modelů bude dále pokračovat. V letních a podzimních měsících budou postupně následovat modely kostelů sv. Mořice, sv. Michala a pravoslavného kostela sv. Gorazda.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.