> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Renovace haptických modelů

vloženo: 02.08.2018           komentářů: 0

Renovace haptických modelů pro zrakově postižené letos odhalí i radnici po rekonstrukci

V letošním roce v rámci činností odstraňování bariér a v rámci projektu „Vytváření bezbariérového prostředí pro osoby se zrakovým postižením na území města Olomouce a renovace haptických modelů" se postupně renovují dřevěné haptické modely, které byly pořízeny v letech 2001 a 2002 v rámci zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým. Jedná se o pět modelů: model baziliky na Svatém Kopečku, historické budovy radnice, kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Gorazda.

"Modely řadu let trpí častým hmatovým prohlížením, v některých případech vlhkostí prostředí, opakovanou změnou teplot a jinými nežádoucími vlivy. Vykazují známky mechanického opotřebení, prasklin, rozklížení, objemových změn a drobného poškození určitých architektonických prvků. Aby mohli i nadále důstojně sloužit haptickým účelům, budou odborně ošetřeny a opraveny v restaurátorské dílně. Odbornou renovaci provede restaurátor Otakar Ruček, který má s výrobou haptických modelů výborné zkušenosti a je zárukou kvality," vysvětluje Petr Bradáč z TyfloCentra Olomouc.

První z dokončených modelů – baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku byl již předán zpět do baziliky v polovině července.

V současné době se renovuje model Radnice, který bude do budovy předán v pátek 17. srpna v 9 hod za přítomnosti zástupce TyfloCentra Olomouc, restaurátora, a také nevidomých a slabozrakých klientů.


Etapa rekonstrukce dalších haptických modelů bude dále pokračovat. V letních a podzimních měsících budou postupně následovat modely kostelů sv. Mořice, sv. Michala a pravoslavného kostela sv. Gorazda.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění