> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zalévací vaky mohou poškodit

vloženo: 08.08.2018           komentářů: 0

Zalévací vaky mohou poškodit akáty na Dolním náměstí

Zálivka veřejné zeleně a především stromů může být vysoce odbornou záležitostí. Například akáty na Dolním náměstí mají nainstalován podzemní samozavlažovací systém. Neodborný zásah, i když vedený dobrým úmyslem, může stromy poškodit.
„Obávám se, že kořeny stromů mohou uhnít. Jsou vysazeny ve speciálních podzemních betonových kontejnerech a nemají možnost odtoku při přelití. Podzemní kapková zálivka k těmto stromům je řízena cyklovačem umístěným u kašny, odkud je možné provést
i přihnojení,“ vysvětlila Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň olomouckého magistrátu. Důvodem, proč jsou stromy na Dolním náměstí umístěny v kontejnerech, je zdejší skalnaté podloží s kavernami a nebylo zde možné použít pouze výkop výsadbových jam s výměnou zeminy.
Podle primátora Antonína Staňka pečují o veřejnou zeleň příkladně Technické služby města Olomouce (TSMO), ale i najaté zahradnické firmy. „Přes sezonu se zalévá v šesti cyklech, letos jich ale bude kvůli extrémnímu suchu více,“ uvedl primátor Staněk.
Dva vozy Technických služeb s 12 kubíky vody denně vyjedou pět až sedmkrát, aby stromy a keře samospádem zalily. Spotřeba je zhruba 100 litrů na jeden strom a 60 litrů na metr čtvereční křovin. „Zálivka musí být postupná, aby voda dobře vsákla. Zvláště u starší výsadby jsou kořenové baly dost proschlé,“ popsala Michaela Dostálová z TSMO.
Najaté zahradní firmy pečují zvláště o náhradní výsadbu, která doprovází investiční akce.
O tyto stromy pečují většinou prvních pět let, pak přecházejí pod TSMO, které mají na starosti asi 80 procent veškeré veřejné zeleně.
Technické služby se ale starají také o tepelný komfort ve městě. Používají k tomu kropičky, které svlažují ulice v parných dnech užitkovou vodou. „Důraz je kladen na centrum města, dále lokality, kde probíhají stavební práce na protipovodňových opatřeních a je zde na přilehlých komunikacích prašněji, dále přednádražní prostor a také hlavní tahy,“ popsal za TSMO provozní náměstek Jiří Fryc.
Voda ve městě, a především její záchyt, je také námětem právě zpracovávané studie Zeleno-modrá infrastruktura. „Zadržení vláhy prostřednictvím zeleně je do budoucna pro statutární město Olomouc nezbytností,“ poznamenal náměstek primátora Aleš Jakubec.

autor: Mgr. Pavel Konečný

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.