> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nylon Jail jsou zase tady!

vloženo: 07.09.2018           komentářů: 0

Nylon Jail jsou zase tady! 8. září zahrají koncert na Horním náměstí

Před pěti lety, 7. září roku 2013, hrála na Horním náměstí v Olomouci kapela Tata Bojs. Kapela, kterou netřeba blíže představovat. Byl to nezapomenutelný večer. Nejsilnější vzpomínkou na něj pro mne zůstává zpěvák šplhající během hraní kapely a za vlastního zpěvu na jevištní konstrukci. V ten okamžik zastínil i vrcholové sousoší na Sloupu nejsvětější trojice, které se díval do očí. Větší kontrast nevymyslíte… Nebyl to ovšem Milan Cais, který vstal od bicích a jal se předvést další ze svých dovedností. Kaskadérský kousek, při kterém se všem zúčastněným tajil dech, předvedl Jiří Jirák, zpěvák olomoucké kapely Nylon Jail, která Tata Bojs předskakovala.
Kapela Nylon Jail ten rok začala šplhat strmě vzhůru nejen po pódiových konstrukcích. Svůj premiérový koncert zahrála jen pár měsíců před zmíněným koncertem s Tata Bojs, 8. května roku 2013 v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Spanilá jízda mohla začít. Posluchači i hudební recenzenti se předháněli v originálních přirovnáních (country Radiohead, neotřelý mix současné elektroniky a cashovské country music), tu a tam si vypomohli použitím klišé (aneb jak si na výraz „zjevení“ vypěstovat alergii). Kapela samotná se škatulce country nebránila, vzezření štvaných desperátů jim padlo jako šité na míru. Nakonec snad i zarytí skeptici museli smeknout klobouky a přiznat, že kapele se svým multižánrovým rozkročením podařilo vkročit na hudební scénu s jistotou a troufalostí ostřílených kovbojů.
Naskočili do sedla a to, co se jiným podaří vytrvalým úsilím během několika dlouhých let, měli tryskem. V roce 2013 kapela vydala debutovou desku „My Heart Soars Like a Hawk“ a v roce 2014 získala novinářskou cenu Vinyla za hudební objev roku a nominaci na cenu Anděl v kategorii alternativní scéna. Během občansky neklidného období na Ukrajině odehráli koncert na Euromajdanu v Kyjevě a záhy si o tom povídali v přímém televizním přenosu s Jiřím Havelkou v pořadu Tečka páteční noci. Jeden skalp za druhým. Sudičky kapele prorokovaly zářnou budoucnost, ale osud si postavil hlavu. Pád. Koncem května roku 2015 kapela bez bližšího vysvětlení ukončila svoji činnost. Zlomený vaz.
O to větším překvapením byl návrat kapely na hudební scénu. Kapelu k životu vzkřísila ústřední dvojice zpěvák Jiří Jirák a kytarista a skladatel Roman Vičík. Návrat tentokrát nebyl tak raketový jako začátky v roce 2013, ale dávkovaný postupným vydáváním videosinglů. V červnu roku 2017 o sobě Nylon Jail dali vědět singlem „Freezing-Point“. Skladbu, která jako by byla samotnou esencí hudby Nylon Jail, doprovázel podmanivý videoklip od Víta Hradila. Návrat věrozvěstů country? Snad, atribut foukací harmoniky zůstal zachován. Ovšem návrat spíše z pekla, nežli od selanky u táborového ohně. Syrové kytary, zpěv, který vše živé spálí bodem mrazu. Nervní napětí našponované k nejzazší míře snesitelnosti.
Paradoxně tato temná, ponurá píseň zasela v srdcích některých radostnou naději na to, že před dvěma roky ohlášený konec kapely nebyl definitivní. Roman Vičík a Jiří Jirák ve spolupráci s režisérem Vítem Hradilem v rychlém sledu naservírovali další singl, tentokrát šťavnatější píseň „Strange Reapers“. Jasně tím dali najevo, že při budoucích koncertech nebude nezbytné sedět osaměle v temném koutě nad sklenkou něčeho ostřejšího snad jen ve společnosti svých vlastních démonů, ale že dostanou prostor i tance chtiví. S dalšími pravidelně vydávanými videosingly o sobě dávali vědět, že se probouzejí z klinické smrti. Resuscitace.
Nylon Jail odehráli svůj první koncert v nové sestavě 10. května tohoto roku v rámci zahájení festivalu Divadelní Flora Olomouc. Následovalo hraní na letních festivalech (Metronome Festival v Praze, festival v Boskovicích, Beseda v Tasově, festival v rumunském Banátu a další). Pomyslnou tečkou za letošní festivalovou sezonou bude právě olomoucký koncert 8. září na Horním náměstí, který je tak jako před pěti lety na programu Dnů evropského dědictví. Nylon Jail se o slovo přihlásí v závěru sobotního hudebního programu ve 21:30.
Nylon Jail své koncerty po návratu na hudební scénu zahajují písní „I´m Here Again“, která je z připravované desky „Irreversible Changes“. Píseň symbolicky oznamuje návrat kapely. Na Horním náměstí budou slova této písně více než příznačná. Možná, že tentokrát nedojde na akrobatické kousky, ale je možné očekávat výjimečný koncert. Koncert, kterým Nylon Jail o svém návratu na hudební scénu nenechají nikoho na pochybách.


autor: Jiří Přivřel

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.