> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nylon Jail jsou zase tady!

vloženo: 07.09.2018           komentářů: 0

Nylon Jail jsou zase tady! 8. září zahrají koncert na Horním náměstí

Před pěti lety, 7. září roku 2013, hrála na Horním náměstí v Olomouci kapela Tata Bojs. Kapela, kterou netřeba blíže představovat. Byl to nezapomenutelný večer. Nejsilnější vzpomínkou na něj pro mne zůstává zpěvák šplhající během hraní kapely a za vlastního zpěvu na jevištní konstrukci. V ten okamžik zastínil i vrcholové sousoší na Sloupu nejsvětější trojice, které se díval do očí. Větší kontrast nevymyslíte… Nebyl to ovšem Milan Cais, který vstal od bicích a jal se předvést další ze svých dovedností. Kaskadérský kousek, při kterém se všem zúčastněným tajil dech, předvedl Jiří Jirák, zpěvák olomoucké kapely Nylon Jail, která Tata Bojs předskakovala.
Kapela Nylon Jail ten rok začala šplhat strmě vzhůru nejen po pódiových konstrukcích. Svůj premiérový koncert zahrála jen pár měsíců před zmíněným koncertem s Tata Bojs, 8. května roku 2013 v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Spanilá jízda mohla začít. Posluchači i hudební recenzenti se předháněli v originálních přirovnáních (country Radiohead, neotřelý mix současné elektroniky a cashovské country music), tu a tam si vypomohli použitím klišé (aneb jak si na výraz „zjevení“ vypěstovat alergii). Kapela samotná se škatulce country nebránila, vzezření štvaných desperátů jim padlo jako šité na míru. Nakonec snad i zarytí skeptici museli smeknout klobouky a přiznat, že kapele se svým multižánrovým rozkročením podařilo vkročit na hudební scénu s jistotou a troufalostí ostřílených kovbojů.
Naskočili do sedla a to, co se jiným podaří vytrvalým úsilím během několika dlouhých let, měli tryskem. V roce 2013 kapela vydala debutovou desku „My Heart Soars Like a Hawk“ a v roce 2014 získala novinářskou cenu Vinyla za hudební objev roku a nominaci na cenu Anděl v kategorii alternativní scéna. Během občansky neklidného období na Ukrajině odehráli koncert na Euromajdanu v Kyjevě a záhy si o tom povídali v přímém televizním přenosu s Jiřím Havelkou v pořadu Tečka páteční noci. Jeden skalp za druhým. Sudičky kapele prorokovaly zářnou budoucnost, ale osud si postavil hlavu. Pád. Koncem května roku 2015 kapela bez bližšího vysvětlení ukončila svoji činnost. Zlomený vaz.
O to větším překvapením byl návrat kapely na hudební scénu. Kapelu k životu vzkřísila ústřední dvojice zpěvák Jiří Jirák a kytarista a skladatel Roman Vičík. Návrat tentokrát nebyl tak raketový jako začátky v roce 2013, ale dávkovaný postupným vydáváním videosinglů. V červnu roku 2017 o sobě Nylon Jail dali vědět singlem „Freezing-Point“. Skladbu, která jako by byla samotnou esencí hudby Nylon Jail, doprovázel podmanivý videoklip od Víta Hradila. Návrat věrozvěstů country? Snad, atribut foukací harmoniky zůstal zachován. Ovšem návrat spíše z pekla, nežli od selanky u táborového ohně. Syrové kytary, zpěv, který vše živé spálí bodem mrazu. Nervní napětí našponované k nejzazší míře snesitelnosti.
Paradoxně tato temná, ponurá píseň zasela v srdcích některých radostnou naději na to, že před dvěma roky ohlášený konec kapely nebyl definitivní. Roman Vičík a Jiří Jirák ve spolupráci s režisérem Vítem Hradilem v rychlém sledu naservírovali další singl, tentokrát šťavnatější píseň „Strange Reapers“. Jasně tím dali najevo, že při budoucích koncertech nebude nezbytné sedět osaměle v temném koutě nad sklenkou něčeho ostřejšího snad jen ve společnosti svých vlastních démonů, ale že dostanou prostor i tance chtiví. S dalšími pravidelně vydávanými videosingly o sobě dávali vědět, že se probouzejí z klinické smrti. Resuscitace.
Nylon Jail odehráli svůj první koncert v nové sestavě 10. května tohoto roku v rámci zahájení festivalu Divadelní Flora Olomouc. Následovalo hraní na letních festivalech (Metronome Festival v Praze, festival v Boskovicích, Beseda v Tasově, festival v rumunském Banátu a další). Pomyslnou tečkou za letošní festivalovou sezonou bude právě olomoucký koncert 8. září na Horním náměstí, který je tak jako před pěti lety na programu Dnů evropského dědictví. Nylon Jail se o slovo přihlásí v závěru sobotního hudebního programu ve 21:30.
Nylon Jail své koncerty po návratu na hudební scénu zahajují písní „I´m Here Again“, která je z připravované desky „Irreversible Changes“. Píseň symbolicky oznamuje návrat kapely. Na Horním náměstí budou slova této písně více než příznačná. Možná, že tentokrát nedojde na akrobatické kousky, ale je možné očekávat výjimečný koncert. Koncert, kterým Nylon Jail o svém návratu na hudební scénu nenechají nikoho na pochybách.


autor: Jiří Přivřel

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.