> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Flora košt

vloženo: 20.09.2018           komentářů: 0

Výstaviště provonělo přes 300 vzorků pálenek. Flora košt volil tu nejlepší

Vloni vyhrála hruškovice pana Miroslava Vaculíka z Vřesovic, kdo bude letošním velkým Championem? Ve středu 20. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 43 degustátorů, kteří v jedenácti odborných komisích hodnotili celkem 322 soutěžních vzorků v rámci 14. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 7. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.
Do 14. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 322. Převládaly mezi nimi pálenky ze švestek, hrušek a jablek, nechyběly však ani méně obvyklé nápoje z ostružin, mandlí, oskeruše, arónie, dřínu či mrkve. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarším destilátem však byla višňotřešňovice z roku 2000.
Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo ve středu 20. září od 10 hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. „Destiláty byly zařazeny do jednotlivých kategorií, v nichž se hodnotilo modifikovaným dvacetibodovým systémem navrženým Unií destilatérů,“ prozradil garant soutěže Lukáš Juřica s tím, že se hodnocení účastnilo jedenáct subkomisí. „Ty tvořili zkušení degustátoři z Unie destilatérů, dále zástupci pálenic, odborníci ze státní správy i akademické obce,“ uvedl předseda soutěže Josef Balík. „Toto složení komisí spolu s perfektní organizací soutěže ze strany Výstaviště Flora Olomouc bylo zárukou opravdu kvalitního zhodnocení dodaných vzorků,“ konstatoval šéf letošního týmu degustátorů.
A jaká je podle něj letošní úroda? „To teprve uvidíme a ochutnáme,“ usmál se Balík. „V soutěži je sice i pár vzorků z letního ovoce, jako jsou třešně či meruňky, ale chutnáme rovněž starší ročníky, kterých si většinou ceníme o něco víc, protože destiláty potřebují určitou dobu zrání. Letos tu oproti loňsku máme o zhruba padesát vzorků víc, ale uvidíme, jak tomu bude příští rok, protože letos postihla pěstitele neúroda. Takže je možné, že za rok sáhnou více do archivu,“ uvažuje Josef Balík.
Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií postoupily po prvním hodnocení do „superkomise“ složené z předsedů původních komisí. Ta určila vítěze jednotlivých druhových kategorií a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2017. Ten obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.
Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 7. října od 13 hodin na podiu v pavilonu A, a to v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky ochutnat ve stanu vedle pavilonu G. A kdo se bude letos radovat
z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila dokonce již pošesté v řadě hruška…

autor: Výstaviště Flora Olomouc a.s.

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.