> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dvě městské části Olomouce

vloženo: 01.10.2018           komentářů: 0

Dvě městské části Olomouce propojuje nová cyklostezka s lávkou přes železniční trať


Cyklostezka o délce půl druhého kilometru nově propojila dvě městské části Olomouce. Trasa spojující Holici a Nový Svět pomocí lávky bezpečně překonává i hlavní železniční trať ve směru na Přerov. Pěší i cyklisty stezka převede přes areál Holického lesa a zamíří k univerzitnímu kampusu a průmyslové zóně v ulici Šlechtitelů.

„Jeden a půl kilometru dlouhá cyklostezka vyrostla během šesti měsíců. Cyklistům i pěším tak zcela nově poskytuje bezpečné spojení z Holice na Nový Svět a slouží i jako komfortní stezka, pro lidi, kteří pracují v průmyslové zóně Keplerova a Šlechtitelů,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Zásadním přínosem z hlediska bezpečnosti dopravního provozu je zcela nová lávka s přemostěním o délce 35 metrů, která překonává hlavní železniční trati ve směru z Olomouce na Přerov a Ostravu „Holice, jedna z nejvýznamnějších částí města, se po dlouhé době dočkala bezpečného propojení se zbytkem Olomouce pro cyklisty, pěší i in-line bruslaře. Je to významný počin nejen pro milovníky bezmotorové dopravy, ale i pro ty, kteří mají rádi přírodu a chtějí v blízkosti Moravy a rostoucího lužního lesa trávit více času,“ podtrhl význam budování rekreační zóny v jižní části města náměstek Ladislav Šnevajs.

Stezku o šířce 3 metry doplňují kromě ocelobetonové lávky přes železnici také opěrné zdi poblíž trati i v úzkém prostoru mezi silnicí a oplocením tamního kovošrotu. Součástí stavby je odpočívadlo které doplní i další odpočinkové prvky přímo na plochách lesoparku. „Vznikající sportovně rekreační oblast do budoucna doplní i další přírodě blízká opatření, která se budou realizovat na řece Moravě nedaleko Holického lesa,“ upozornil náměstek primátora Aleš Jakubec. „Zadali jsem již také zpracování projektové dokumentace dalších úseků, které dotvoří ucelenou síť cyklostezek ve městě,“ doplnil.

S financováním stavby za celkem 44 milionů korun městu pomáhá dotace z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 39 milionů korun. „Závazná dotace byla pro konečné rozhodnutí o realizaci finančně nákladné a potřebné cyklostezky klíčová,“ objasnil náměstek Ladislav Šnevajs s tím, že cyklostezka patří mezi projekty v rámci ITI Olomoucké aglomerace.

Rekreační oblast Holického lesa navíc nově zkrášluje i další strom vysazený u příležitosti otevření lávky a cyklostezky. Výsadbu Stromu svobody podpořila Nadace partnerství, která pomáhá lidem pečovat o životní prostředí.

Výsadba holického lesoparku na 33 hektarech v lokalitě lemované ulicemi Průmyslová, Keplerova a Šlechtitelů proběhla na podzim roku 2013. O oživení nové rekreační zóny se stará Spolek pro Holický les, který zde pořádá vycházky, pravidelný jarní úklid nebo podzimní drakiády. „Máme obrovskou radost, že se dobrá myšlenka stává v Olomouci skutečností,“ je přesvědčena Ivana Kalodová ze Spolku pro Holický les.


autor: Mgr. Radka Štědrá

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění