> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dvě městské části Olomouce

vloženo: 01.10.2018           komentářů: 0

Dvě městské části Olomouce propojuje nová cyklostezka s lávkou přes železniční trať


Cyklostezka o délce půl druhého kilometru nově propojila dvě městské části Olomouce. Trasa spojující Holici a Nový Svět pomocí lávky bezpečně překonává i hlavní železniční trať ve směru na Přerov. Pěší i cyklisty stezka převede přes areál Holického lesa a zamíří k univerzitnímu kampusu a průmyslové zóně v ulici Šlechtitelů.

„Jeden a půl kilometru dlouhá cyklostezka vyrostla během šesti měsíců. Cyklistům i pěším tak zcela nově poskytuje bezpečné spojení z Holice na Nový Svět a slouží i jako komfortní stezka, pro lidi, kteří pracují v průmyslové zóně Keplerova a Šlechtitelů,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Zásadním přínosem z hlediska bezpečnosti dopravního provozu je zcela nová lávka s přemostěním o délce 35 metrů, která překonává hlavní železniční trati ve směru z Olomouce na Přerov a Ostravu „Holice, jedna z nejvýznamnějších částí města, se po dlouhé době dočkala bezpečného propojení se zbytkem Olomouce pro cyklisty, pěší i in-line bruslaře. Je to významný počin nejen pro milovníky bezmotorové dopravy, ale i pro ty, kteří mají rádi přírodu a chtějí v blízkosti Moravy a rostoucího lužního lesa trávit více času,“ podtrhl význam budování rekreační zóny v jižní části města náměstek Ladislav Šnevajs.

Stezku o šířce 3 metry doplňují kromě ocelobetonové lávky přes železnici také opěrné zdi poblíž trati i v úzkém prostoru mezi silnicí a oplocením tamního kovošrotu. Součástí stavby je odpočívadlo které doplní i další odpočinkové prvky přímo na plochách lesoparku. „Vznikající sportovně rekreační oblast do budoucna doplní i další přírodě blízká opatření, která se budou realizovat na řece Moravě nedaleko Holického lesa,“ upozornil náměstek primátora Aleš Jakubec. „Zadali jsem již také zpracování projektové dokumentace dalších úseků, které dotvoří ucelenou síť cyklostezek ve městě,“ doplnil.

S financováním stavby za celkem 44 milionů korun městu pomáhá dotace z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 39 milionů korun. „Závazná dotace byla pro konečné rozhodnutí o realizaci finančně nákladné a potřebné cyklostezky klíčová,“ objasnil náměstek Ladislav Šnevajs s tím, že cyklostezka patří mezi projekty v rámci ITI Olomoucké aglomerace.

Rekreační oblast Holického lesa navíc nově zkrášluje i další strom vysazený u příležitosti otevření lávky a cyklostezky. Výsadbu Stromu svobody podpořila Nadace partnerství, která pomáhá lidem pečovat o životní prostředí.

Výsadba holického lesoparku na 33 hektarech v lokalitě lemované ulicemi Průmyslová, Keplerova a Šlechtitelů proběhla na podzim roku 2013. O oživení nové rekreační zóny se stará Spolek pro Holický les, který zde pořádá vycházky, pravidelný jarní úklid nebo podzimní drakiády. „Máme obrovskou radost, že se dobrá myšlenka stává v Olomouci skutečností,“ je přesvědčena Ivana Kalodová ze Spolku pro Holický les.


autor: Mgr. Radka Štědrá

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.