> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský.

vloženo: 08.10.2018           komentářů: 0

Senát vyznamenal dva významné a statečné Olomoučany

Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský. Dva Olomoučané, kteří v těchto dnech obdrželi stříbrnou pamětní medaili Senátu Parlamentu ČR u příležitosti Dne české státnosti. Oba muže spojuje kromě jiného především odvaha a vytrvalost.

Předávání čestných medailí se odehrálo v předvečer státního svátku 27. Září v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze. Mezi jednadvaceti dekorovanými osobnostmi byli právě tito dva Olomoučané.

Leopold Pospíšil (* 1923) je americký právník a zakladatel vědního oboru právní antropologie. Narodil se roku 1923 do rodiny významného právníka a současně vlastence, který za protektorátu podporoval domácí odboj. Sám Leopold Pospíšil vystudoval Slovanské gymnázium a následně začal studovat práva na Univerzitě Karlově. Už za války se zapojoval do odboje, později byl jakožto jeden z vůdců protikomunistického studentského hnutí varován, že je na černé listině komunistů, a na poslední chvíli stihl po únoru 1948 utéct. V Americe vystudoval sociologii, antropologii a filozofii. Cestoval do málo probádaných míst světa a studoval zvyky a právní vědomí domorodých kmenů například mezi divokými Kapauky na Nové Guinei, mezi Eskymáky nebo indiány Hopi. Napsal desítky knih, stovky odborných článků, vyučoval a byl poradcem několika amerických prezidentů.

Žije v USA, ale i v pokročilém věku pravidelně létá do České republiky, kde přednáší a aktivně pracuje. Je také držitelem Ceny města Olomouce.

Alojz Mutňanský (* 1922) je bývalý vojenský letec, akrobat a letecký instruktor. Po válce působil jako letec na vojenském letišti v Olomouci – Neředíně. V roce 1948 převzal spolu s Antonínem Ocelkou a dalšími utajené školení izraelských adeptů letectví. Tehdy šlo o zcela mimořádnou situaci, kdy bylo nutné pomoci čerstvě zrozenému izraelskému státu, na nějž útočily armády arabských zemí. Alojz Mutňanský se v tehdejších utajovaných a přitom značně provizorních podmínkách podílel na kvalitním vycvičení padesáti výtečných letců, kteří pak měli značný podíl na tehdejší úspěšné obraně Izraele.

Dnes žije v Domově seniorů v Olomouci-Chválkovicích, kde se před dvěma lety setkal i se svým někdejším žákem, slavným izraelským letcem a leteckým konstruktérem Hugo Maromem. Navštívil jej i izraelský velvyslanec Gary Koren.


autor: www.olomouc.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.