> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský.

vloženo: 08.10.2018           komentářů: 0

Senát vyznamenal dva významné a statečné Olomoučany

Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský. Dva Olomoučané, kteří v těchto dnech obdrželi stříbrnou pamětní medaili Senátu Parlamentu ČR u příležitosti Dne české státnosti. Oba muže spojuje kromě jiného především odvaha a vytrvalost.

Předávání čestných medailí se odehrálo v předvečer státního svátku 27. Září v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze. Mezi jednadvaceti dekorovanými osobnostmi byli právě tito dva Olomoučané.

Leopold Pospíšil (* 1923) je americký právník a zakladatel vědního oboru právní antropologie. Narodil se roku 1923 do rodiny významného právníka a současně vlastence, který za protektorátu podporoval domácí odboj. Sám Leopold Pospíšil vystudoval Slovanské gymnázium a následně začal studovat práva na Univerzitě Karlově. Už za války se zapojoval do odboje, později byl jakožto jeden z vůdců protikomunistického studentského hnutí varován, že je na černé listině komunistů, a na poslední chvíli stihl po únoru 1948 utéct. V Americe vystudoval sociologii, antropologii a filozofii. Cestoval do málo probádaných míst světa a studoval zvyky a právní vědomí domorodých kmenů například mezi divokými Kapauky na Nové Guinei, mezi Eskymáky nebo indiány Hopi. Napsal desítky knih, stovky odborných článků, vyučoval a byl poradcem několika amerických prezidentů.

Žije v USA, ale i v pokročilém věku pravidelně létá do České republiky, kde přednáší a aktivně pracuje. Je také držitelem Ceny města Olomouce.

Alojz Mutňanský (* 1922) je bývalý vojenský letec, akrobat a letecký instruktor. Po válce působil jako letec na vojenském letišti v Olomouci – Neředíně. V roce 1948 převzal spolu s Antonínem Ocelkou a dalšími utajené školení izraelských adeptů letectví. Tehdy šlo o zcela mimořádnou situaci, kdy bylo nutné pomoci čerstvě zrozenému izraelskému státu, na nějž útočily armády arabských zemí. Alojz Mutňanský se v tehdejších utajovaných a přitom značně provizorních podmínkách podílel na kvalitním vycvičení padesáti výtečných letců, kteří pak měli značný podíl na tehdejší úspěšné obraně Izraele.

Dnes žije v Domově seniorů v Olomouci-Chválkovicích, kde se před dvěma lety setkal i se svým někdejším žákem, slavným izraelským letcem a leteckým konstruktérem Hugo Maromem. Navštívil jej i izraelský velvyslanec Gary Koren.


autor: www.olomouc.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.