> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den otevřených dveří

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Den otevřených dveří Dermatologického centra FN v Olomouci.Pacienti léčící se s lupénkou mohli využít jedinečné příležitosti – nechat se vyšetřit v Dermatologickém centru Fakultní nemocnice v Olomouci v rámci Dne otevřených dveří. Dermatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci je jedním z 18 specializovaných zařízení po celé České republice, kde jim může být biologická léčba předepsána.
Neustálé svědění, bolest, beznaděj a stres. Podobné pocity denně prožívají psoriatici – lidé trpící lupénkou. Tímto onemocněním kůže trpí kolem 300 000 Čechů. Většina z nich není informována o všech možnostech léčby včetně moderní biologické léčby.
Při příležitosti blížícího se Světového dne lupénky 29. října mohli pacienti s psoriázou dnes navštívit bez předchozího objednání Dermatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci, nechat se vyšetřit a poradit, jak svou nemoc co nejlépe zvládnout. Akce byla určena především těm pacientům, kterým stávající léčba nezabírá a chtějí si nechat vyšetřit stav své kůže ve specializovaném centru.
Desítkám pacientů z olomouckého kraje by mohla pomoci zbavit se nepříjemných a život omezujících projevů lupénky biologická léčba. Nemocným však o ní často chybí informace. Ty mohli získat ve specializovaném dermatologickém centru Fakultní nemocnice Olomouc.
„Čtvrtina psoriatických pacientů trpí středně těžkou až těžkou formou lupénky, která si vyžaduje aplikaci fototerapie, systémové medikamentózní léčby nebo kombinaci obou terapeutických postupů. Pro zvládnutí onemocnění je obvykle potřebná dlouhodobá léčba, jejíž používání však může být bez ohledu na široké spektrum dostupných léčebných prostředků limitováno mnoha faktory. S pokrokem v oblasti molekulární biologie a moderních technologií se rozšiřuje skupina látek určených k biologické terapii psoriázy,“ říká MUDr. Martin Tichý, Ph.D., z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.
Psoriáza je imunitně podmíněné onemocnění, které postihuje pacienty různého věku. Je typická velkými červenými ložisky zbytnělé kůže. Ta se olupují, mohou i bolet. Nemoc se negativně promítá do sociálního a pracovního života pacientů. Podle reprezentativního průzkumu agentury GfK z roku 2016 84 procent (v ČR 91 %) pacientů s psoriázou se setkalo s diskriminací nebo ponížením.
Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Z této skupiny celkem 18 (v ČR 21) procent se obává, že ztratí svou práci, 14 (v ČR 15) procent dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními, z 23 (v Česku 28) procent dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 (v ČR 44) procent se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

autor: Mgr. Veronika Lucká Loosová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění