> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den otevřených dveří

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Den otevřených dveří Dermatologického centra FN v Olomouci.Pacienti léčící se s lupénkou mohli využít jedinečné příležitosti – nechat se vyšetřit v Dermatologickém centru Fakultní nemocnice v Olomouci v rámci Dne otevřených dveří. Dermatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci je jedním z 18 specializovaných zařízení po celé České republice, kde jim může být biologická léčba předepsána.
Neustálé svědění, bolest, beznaděj a stres. Podobné pocity denně prožívají psoriatici – lidé trpící lupénkou. Tímto onemocněním kůže trpí kolem 300 000 Čechů. Většina z nich není informována o všech možnostech léčby včetně moderní biologické léčby.
Při příležitosti blížícího se Světového dne lupénky 29. října mohli pacienti s psoriázou dnes navštívit bez předchozího objednání Dermatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci, nechat se vyšetřit a poradit, jak svou nemoc co nejlépe zvládnout. Akce byla určena především těm pacientům, kterým stávající léčba nezabírá a chtějí si nechat vyšetřit stav své kůže ve specializovaném centru.
Desítkám pacientů z olomouckého kraje by mohla pomoci zbavit se nepříjemných a život omezujících projevů lupénky biologická léčba. Nemocným však o ní často chybí informace. Ty mohli získat ve specializovaném dermatologickém centru Fakultní nemocnice Olomouc.
„Čtvrtina psoriatických pacientů trpí středně těžkou až těžkou formou lupénky, která si vyžaduje aplikaci fototerapie, systémové medikamentózní léčby nebo kombinaci obou terapeutických postupů. Pro zvládnutí onemocnění je obvykle potřebná dlouhodobá léčba, jejíž používání však může být bez ohledu na široké spektrum dostupných léčebných prostředků limitováno mnoha faktory. S pokrokem v oblasti molekulární biologie a moderních technologií se rozšiřuje skupina látek určených k biologické terapii psoriázy,“ říká MUDr. Martin Tichý, Ph.D., z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.
Psoriáza je imunitně podmíněné onemocnění, které postihuje pacienty různého věku. Je typická velkými červenými ložisky zbytnělé kůže. Ta se olupují, mohou i bolet. Nemoc se negativně promítá do sociálního a pracovního života pacientů. Podle reprezentativního průzkumu agentury GfK z roku 2016 84 procent (v ČR 91 %) pacientů s psoriázou se setkalo s diskriminací nebo ponížením.
Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Z této skupiny celkem 18 (v ČR 21) procent se obává, že ztratí svou práci, 14 (v ČR 15) procent dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními, z 23 (v Česku 28) procent dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 (v ČR 44) procent se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

autor: Mgr. Veronika Lucká Loosová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.