> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den otevřených dveří

vloženo: 27.10.2018           komentářů: 0

Den otevřených dveří Dermatologického centra FN v Olomouci.Pacienti léčící se s lupénkou mohli využít jedinečné příležitosti – nechat se vyšetřit v Dermatologickém centru Fakultní nemocnice v Olomouci v rámci Dne otevřených dveří. Dermatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci je jedním z 18 specializovaných zařízení po celé České republice, kde jim může být biologická léčba předepsána.
Neustálé svědění, bolest, beznaděj a stres. Podobné pocity denně prožívají psoriatici – lidé trpící lupénkou. Tímto onemocněním kůže trpí kolem 300 000 Čechů. Většina z nich není informována o všech možnostech léčby včetně moderní biologické léčby.
Při příležitosti blížícího se Světového dne lupénky 29. října mohli pacienti s psoriázou dnes navštívit bez předchozího objednání Dermatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci, nechat se vyšetřit a poradit, jak svou nemoc co nejlépe zvládnout. Akce byla určena především těm pacientům, kterým stávající léčba nezabírá a chtějí si nechat vyšetřit stav své kůže ve specializovaném centru.
Desítkám pacientů z olomouckého kraje by mohla pomoci zbavit se nepříjemných a život omezujících projevů lupénky biologická léčba. Nemocným však o ní často chybí informace. Ty mohli získat ve specializovaném dermatologickém centru Fakultní nemocnice Olomouc.
„Čtvrtina psoriatických pacientů trpí středně těžkou až těžkou formou lupénky, která si vyžaduje aplikaci fototerapie, systémové medikamentózní léčby nebo kombinaci obou terapeutických postupů. Pro zvládnutí onemocnění je obvykle potřebná dlouhodobá léčba, jejíž používání však může být bez ohledu na široké spektrum dostupných léčebných prostředků limitováno mnoha faktory. S pokrokem v oblasti molekulární biologie a moderních technologií se rozšiřuje skupina látek určených k biologické terapii psoriázy,“ říká MUDr. Martin Tichý, Ph.D., z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.
Psoriáza je imunitně podmíněné onemocnění, které postihuje pacienty různého věku. Je typická velkými červenými ložisky zbytnělé kůže. Ta se olupují, mohou i bolet. Nemoc se negativně promítá do sociálního a pracovního života pacientů. Podle reprezentativního průzkumu agentury GfK z roku 2016 84 procent (v ČR 91 %) pacientů s psoriázou se setkalo s diskriminací nebo ponížením.
Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Z této skupiny celkem 18 (v ČR 21) procent se obává, že ztratí svou práci, 14 (v ČR 15) procent dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními, z 23 (v Česku 28) procent dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 (v ČR 44) procent se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

autor: Mgr. Veronika Lucká Loosová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.