> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Půjčte si vrtačku nebo otočte knihu

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Olomoucku vznikají nové sousedské aktivity
Chybějící nářadí, radu od zkušeného kutila či prostor pro opravu staré židle? V Olomoucké dílně najdete všechno. Dílnu založil spolek aktivních studentů, kteří chtějí umožnit místním kutilům i těm méně zručným, aby se propojili a vzájemně si pomohli v rámci sousedské výpomoci. Podobně aktivní skupina obyvatel zase přišla s nápadem, jak pomocí dobrovolníků vybudovat v ulicích Dolan, Pohořan a Vésky síť knihovniček, které budou místním volně k dispozici. Oba projekty podpořila Nadace Via v rámci programu Živá komunita.
Olomoucká dílna poskytuje prostor pro práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Je zde možné využít nářadí a stroje, někteří z kutilů vedou kurzy pro ostatní zájemce o dané řemeslo. Dílna spolupracuje s Domem dětí a mládeže, Univerzitou Palackého v Olomouci, spolkem SPOLU, se skauty, ale také s místními řemeslníky, kteří chtějí své zkušenosti předávat dál. Jak říká jeden ze zakladatelů dílny: „Někdo pomůže někomu vymalovat, stěhovat, pověsit poličku, opravit starý nábytek či kapající kohoutek, další poradí, kde koupit jaký materiál a co a jak vyrobit. K tomu poskytujeme prostor, kde pořádáme kurzy zaměřené na základní dovednosti. Rádi bychom oslovili i další nové sousedy, kterým by se projekt mohl líbit“.


Olomoucká dílna za přispění Nadace Via stmeluje sousedy a podporuje řemesla

Vyměňovat si knihy se sousedy, potkávat se, sblížit se – to je cíl Příležitostné Asociace Kulturního Obrození (alias P.A.K.O.) z Dolan. Asociace plánuje nejen postavit síť knihovniček, ale na různých místech v obci chce také pořádat setkání na podporu čtenářské gramotnosti, či podpořit umělecké aktivity místní občanů. V Dolanech, Pohořanech či Vésce tak bude možné navštívit třeba autorská čtení, knižní a řemeslné trhy, výstavy, projekce či hudební večery.


Podpořit kulturní vyžití místních chce spolek P.A.K.O. z Dolan

Nadace Via vybraným projektům nabízí finanční příspěvek na pokrytí nezbytných nákladů, mentorskou podporu a možnost setkávat se s dalšími aktivními lidmi z celé republiky. V Olomouckém kraji Nadace Via v minulosti podpořila například obnovu dění a objektu letního divadla ve Smetanových sadech v Jeseníku nebo úpravu parku pro setkávání obyvatel z Řepčína a Hejčína.
„Živá komunita je program, kterým chceme podpořit skupiny aktivních lidí, kteří mají chuť a nápad na oživení svého okolí. Ale není to jen o proměně parku či opravě starého kostela. Naším záměrem je vytváření větší sousedské pospolitosti – a to vidíme, když se nakonec do projektu zapojí větší část obce a lidé vytváří něco pro sebe společnými silami“, říká Michaela Rázgová, programová manažerka Nadace Via.
V roce 2018 bylo zatím v programu podpořeno 42 projektů z různých částí celé republiky. Do programu je možné se hlásit na ....nadacevia.cz/ziva-komunita/.
Program Živá komunita je financován z darů Nadace Jablotron, společnosti NET4GAS a individuálních dárců.

autor: Monika Skopalová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.