> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Půjčte si vrtačku nebo otočte knihu

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Olomoucku vznikají nové sousedské aktivity
Chybějící nářadí, radu od zkušeného kutila či prostor pro opravu staré židle? V Olomoucké dílně najdete všechno. Dílnu založil spolek aktivních studentů, kteří chtějí umožnit místním kutilům i těm méně zručným, aby se propojili a vzájemně si pomohli v rámci sousedské výpomoci. Podobně aktivní skupina obyvatel zase přišla s nápadem, jak pomocí dobrovolníků vybudovat v ulicích Dolan, Pohořan a Vésky síť knihovniček, které budou místním volně k dispozici. Oba projekty podpořila Nadace Via v rámci programu Živá komunita.
Olomoucká dílna poskytuje prostor pro práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Je zde možné využít nářadí a stroje, někteří z kutilů vedou kurzy pro ostatní zájemce o dané řemeslo. Dílna spolupracuje s Domem dětí a mládeže, Univerzitou Palackého v Olomouci, spolkem SPOLU, se skauty, ale také s místními řemeslníky, kteří chtějí své zkušenosti předávat dál. Jak říká jeden ze zakladatelů dílny: „Někdo pomůže někomu vymalovat, stěhovat, pověsit poličku, opravit starý nábytek či kapající kohoutek, další poradí, kde koupit jaký materiál a co a jak vyrobit. K tomu poskytujeme prostor, kde pořádáme kurzy zaměřené na základní dovednosti. Rádi bychom oslovili i další nové sousedy, kterým by se projekt mohl líbit“.


Olomoucká dílna za přispění Nadace Via stmeluje sousedy a podporuje řemesla

Vyměňovat si knihy se sousedy, potkávat se, sblížit se – to je cíl Příležitostné Asociace Kulturního Obrození (alias P.A.K.O.) z Dolan. Asociace plánuje nejen postavit síť knihovniček, ale na různých místech v obci chce také pořádat setkání na podporu čtenářské gramotnosti, či podpořit umělecké aktivity místní občanů. V Dolanech, Pohořanech či Vésce tak bude možné navštívit třeba autorská čtení, knižní a řemeslné trhy, výstavy, projekce či hudební večery.


Podpořit kulturní vyžití místních chce spolek P.A.K.O. z Dolan

Nadace Via vybraným projektům nabízí finanční příspěvek na pokrytí nezbytných nákladů, mentorskou podporu a možnost setkávat se s dalšími aktivními lidmi z celé republiky. V Olomouckém kraji Nadace Via v minulosti podpořila například obnovu dění a objektu letního divadla ve Smetanových sadech v Jeseníku nebo úpravu parku pro setkávání obyvatel z Řepčína a Hejčína.
„Živá komunita je program, kterým chceme podpořit skupiny aktivních lidí, kteří mají chuť a nápad na oživení svého okolí. Ale není to jen o proměně parku či opravě starého kostela. Naším záměrem je vytváření větší sousedské pospolitosti – a to vidíme, když se nakonec do projektu zapojí větší část obce a lidé vytváří něco pro sebe společnými silami“, říká Michaela Rázgová, programová manažerka Nadace Via.
V roce 2018 bylo zatím v programu podpořeno 42 projektů z různých částí celé republiky. Do programu je možné se hlásit na ....nadacevia.cz/ziva-komunita/.
Program Živá komunita je financován z darů Nadace Jablotron, společnosti NET4GAS a individuálních dárců.

autor: Monika Skopalová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

12.10.2018

Poté co se najedl, skončil na záchytce
Na muže, který sedí na lavičce u kašny na Dolním náměstí a znečistil kolem sebe prostor obaly od jídla, byli včera po půl deváté večer upozorněni strážníci Městské policie Olomouc. Poté co se hlídka dostavila na místo, muž vše již uklidil. Při řešení oznámení však muž jevil známky značné podnapilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Na místo byla proto přivolána převozová služba, která šestatřicetiletého muže odvezla k vystřízlivění. Na protialkoholní a záchytné stanici muži byla zjištěna hodnota 3,7 promile alkoholu v dechu.

11.10.2018

Hledaná dívka byla v baru
Dnes po půl čtvrté ráno se na operační středisko telefonicky obrátil muž, který sdělil, že se v baru na ulici Riegrova nachází osoba, která měla utéct z diagnostického ústavu. Hlídka po příjezdu na místě nalezla nezletilou dívku, u které bylo zjištěno, že se jedná o osobu hledanou nebo pohřešovanou Policií ČR.

10.10.2018

Hluk ze šicího stroje obtěžoval sousedku
Nezvyklý sousedský spor řešili včera v odpoledních hodinách v panelovém domě na ulici Werichova strážníci Městské policie Olomouc. Dvaačtyřicetiletá žena oznámila, že ji sousedka obtěžuje hlukem, který vydává její šicí stroj. Strážníci na místě kontaktovali oznamovatelku i sousedku. Obě ženy uvedly, že se mezi sebou již domluvily s tím, že oznamovatelka pořídí sousedce podložku pod šicí stroj a tím sníží jeho hlučnost.

09.10.2018

Strážníci řešili incident na dětském hři
V úterý 9. října hodinu po poledni vyjížděli strážníci na ulici Kampelíkova, kde mělo dle telefonického oznámení docházet na dětském hřišti k obtěžování dětí neznámou ženou. Po příjezdu hlídky na místo se zde již žádné děti nenacházely, byla zde jen žena, která nesrozumitelně křičela. Třiadvacetiletá žena neustále křičela nelogické věci a v jednu chvíli si roztrhla nohavici od kalhot a následně začala jíst listí z keře. Vzhledem k těmto okolnostem byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, kdy následně lékař rozhodl o umístění na protialkoholní a záchytné stanici.

03.10.2018

Strážníci spolupracovali s revizory
Během včerejšího dne se na strážníky Městské policie Olomouc obrátili ve dvou případech revizoři Dopravního podniku města Olomouce s žádostí o součinnost. Důvodem bylo ověření totožnosti osob, které se přepravovali v dopravních prostředcích bez platných jízdních dokladů. Strážníci tak revizorům asistovali na zastávkách městské hromadné dopravy na třídě Svobody a ulici 17. listopadu. K dnešnímu dni strážníci asistovali revizorům při řešení 321 případů.