> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Půjčte si vrtačku nebo otočte knihu

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Olomoucku vznikají nové sousedské aktivity
Chybějící nářadí, radu od zkušeného kutila či prostor pro opravu staré židle? V Olomoucké dílně najdete všechno. Dílnu založil spolek aktivních studentů, kteří chtějí umožnit místním kutilům i těm méně zručným, aby se propojili a vzájemně si pomohli v rámci sousedské výpomoci. Podobně aktivní skupina obyvatel zase přišla s nápadem, jak pomocí dobrovolníků vybudovat v ulicích Dolan, Pohořan a Vésky síť knihovniček, které budou místním volně k dispozici. Oba projekty podpořila Nadace Via v rámci programu Živá komunita.
Olomoucká dílna poskytuje prostor pro práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Je zde možné využít nářadí a stroje, někteří z kutilů vedou kurzy pro ostatní zájemce o dané řemeslo. Dílna spolupracuje s Domem dětí a mládeže, Univerzitou Palackého v Olomouci, spolkem SPOLU, se skauty, ale také s místními řemeslníky, kteří chtějí své zkušenosti předávat dál. Jak říká jeden ze zakladatelů dílny: „Někdo pomůže někomu vymalovat, stěhovat, pověsit poličku, opravit starý nábytek či kapající kohoutek, další poradí, kde koupit jaký materiál a co a jak vyrobit. K tomu poskytujeme prostor, kde pořádáme kurzy zaměřené na základní dovednosti. Rádi bychom oslovili i další nové sousedy, kterým by se projekt mohl líbit“.


Olomoucká dílna za přispění Nadace Via stmeluje sousedy a podporuje řemesla

Vyměňovat si knihy se sousedy, potkávat se, sblížit se – to je cíl Příležitostné Asociace Kulturního Obrození (alias P.A.K.O.) z Dolan. Asociace plánuje nejen postavit síť knihovniček, ale na různých místech v obci chce také pořádat setkání na podporu čtenářské gramotnosti, či podpořit umělecké aktivity místní občanů. V Dolanech, Pohořanech či Vésce tak bude možné navštívit třeba autorská čtení, knižní a řemeslné trhy, výstavy, projekce či hudební večery.


Podpořit kulturní vyžití místních chce spolek P.A.K.O. z Dolan

Nadace Via vybraným projektům nabízí finanční příspěvek na pokrytí nezbytných nákladů, mentorskou podporu a možnost setkávat se s dalšími aktivními lidmi z celé republiky. V Olomouckém kraji Nadace Via v minulosti podpořila například obnovu dění a objektu letního divadla ve Smetanových sadech v Jeseníku nebo úpravu parku pro setkávání obyvatel z Řepčína a Hejčína.
„Živá komunita je program, kterým chceme podpořit skupiny aktivních lidí, kteří mají chuť a nápad na oživení svého okolí. Ale není to jen o proměně parku či opravě starého kostela. Naším záměrem je vytváření větší sousedské pospolitosti – a to vidíme, když se nakonec do projektu zapojí větší část obce a lidé vytváří něco pro sebe společnými silami“, říká Michaela Rázgová, programová manažerka Nadace Via.
V roce 2018 bylo zatím v programu podpořeno 42 projektů z různých částí celé republiky. Do programu je možné se hlásit na ....nadacevia.cz/ziva-komunita/.
Program Živá komunita je financován z darů Nadace Jablotron, společnosti NET4GAS a individuálních dárců.

autor: Monika Skopalová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.