> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Strážníci dohlédnou na bezpečí

vloženo: 03.04.2019           komentářů: 0

Strážníci dohlédnou na bezpečí ve městě také v nových ekologicky šetrných elektromobilech

Ekologické a přitom stoprocentní ve službě, takové budou nové elektromobily, které využijí strážníci Městské policie Olomouc. Tři nová vozidla na alternativní pohon budou sloužit konkrétně strážníkům z Oddělení dopravní služby a ostrahy. Primárně budou využity při výkonu služby v centru města.

„Pořízením vozidel s elektrickým pohonem začínáme plnit náš záměr podpory ekologických forem dopravy. Tento krok samozřejmě souvisí i s naším plánem udržitelné mobility,“ říká primátor Mirek Žbánek. „Vzhledem k tomu, že tato vozidla budou Olomoučané často potkávat v centru města, můžeme tak navíc přispět i k propagaci vozidel na alternativní pohon,“ dodává náměstek primátora Matouš Pelikán. Elektrovozidla totiž budou používána na nejvíce frekventovaných místech.

„Strážníci dostanou k dispozici dva elektromobily Nissan Leaf ve verzi Acenta, podle dostupných referencí se má jednat o nejprodávanější elektromobily v Evropě,“ upřesňuje ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický. Automobilovou flotilu městské policie pak doplní třetí užitkové vozidlo, nová dodávka Nissan E-NV200, která strážníkům při jejich práci dlouhodobě chyběla. Nabíjení akumulátorů budou strážníci řešit přímo před služebnou v Kateřinské ulici – právě tam totiž budou v první fázi zřízeny dva nabíjecí stojany.
Nissan Leaf ve verzi Acenta

Vybrané technické specifikace:

kapacita baterie: 40 kWh
kombinovaný dojezd: 270 km, město 389 km
doba nabíjení: 7 hodin a 30 minut
maximální rychlost: 144 km/h

Nissan E-NV200

Vybrané technické specifikace:

kapacita zavazadlového prostoru: 4,2 m3
kombinovaný dojezd: 200 km, město 301 km

Automobily budou strážníkům k dispozici po dobu pěti let, financování je zajištěno formou operativního leasingu. Statutární město Olomouc řeší tento leasing společně, a tedy i ekonomicky výhodně, se společností Olterm & TD.

„Současně se nové elektromobily objeví také ve výbavě Zoologické zahrady Olomouc,“ připomíná náměstek Matouš Pelikán fakt, že pořízení aut pro strážníky není ojedinělým krokem. K zajištění provozu si nyní zoo pořizuje tři malá nákladní elektrovozidla skupiny N1, jednu elektrickou čtyřkolku skupiny L7E a dvě trojkolky L2E. Celkové náklady na pořízení těchto šesti elektrovozidel činí zhruba 3 miliony korun. Na tuto investici se podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR v částce 1 940 000 korun. Zbývající částku 1 milion korun uvolnila Rada města Olomouce z rezervního fondu.

V Olomouci doposud elektromobily nevyužívá žádná městská organizace. Městská policie má ale z minulosti zkušenosti se skútry na elektrický pohon, ty se ale neosvědčily při praktickém provozu v terénu. Městská policie doposud pravidelně používala pouze vozítka Segway.


autor: MP - Olomouc

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.