> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Olomoucký kraj se letos poprvé

vloženo: 12.08.2019           komentářů: 0

Nominace pro město, Janu Matzenauerovou a Sluňákov

Olomoucký kraj se letos poprvé rozhodl udílet Ceny za přínos v oblasti životního prostředí. O cenách rozhoduje internetové hlasování a vybírat si můžete ve čtyřech kategoriích. Těmi jsou voda, ovzduší, odpadové hospodářství a ekologie a životní prostředí. Hlasoval lze pro významný počin i pro dlouhodobý přínos.

Mezi nominovanými pro první ročník je i vedoucí odboru městské zeleně a odpadového hospodářství Jana Matzenauerová a Centrum ekologických aktivit Sluňákov. V případě dlouhodobého přínosu i statutární město Olomouc. Hlasovat je možné na stránkách Ceny kraje do 30. srpna.

Jana Matzenauerová si nominaci vysloužila jako průkopnice budování systému separovaného odpadu. Prosadila v Olomouci třídění nápojového kartonu, bioodpadu, kovů do samostatných nádob a také door to door systému sběru papíru a plastů. Matzenauerová stála v popředí, kdy se statutárnímu městu Olomouc i v době neexistující legislativy podařilo docílit omezení skládkování a nahradit ho jeho energetickým využitím odpadu. Díky jejímu úsilí město Olomouc opakovaně vítězí v krajské a celostátní soutěži obcí v třídění odpadů. O všechny pozitivní i negativní zkušenosti a poznatky se dělí na odborných konferencích v Česku i zahraničí.

Sluňákov je obecně prospěšná společnost, která od roku 1992 nabízí poznání a prožitky rozvíjející uctivý vztah člověka k přírodě i k sobě samému. Za svůj vznik i rozvoj vděčí Sluňákov především podpoře statutárního města Olomouce. Nízkoenergetický dům na okraji chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví v Horce nad Moravou není určen jen školám, ale je otevřen i pro širokou veřejnost. Sluňákov nabízí řadu aktivit a programů zaměřených na poznávání přírody a ekologické vztahy v ní. Dům obklopuje unikátní galerie v přírodě s názvem Dům přírody Litovelského Pomoraví, ve které návštěvníci i účastníci programů mohou prožívat nevšední zážitky setkání s lužní krajinou. Od roku 1990 Sluňákov organizuje Ekologické dny Olomouc, jehož hlavní náplní jsou besedy s odborníky, a to nejen na ekologická témata. Cílem festivalu je společná porada o pobývání lidí na Zemi a promýšlení otázek souvisejících s životním prostředím.

Statutární město Olomouc získalo nominaci díky budování úspěšného systému odpadového hospodářství založeného na aktivním zapojení občanů města a spolupráci s okolními obcemi, podporu předcházení vzniku odpadů a jejich třídění, efektivní přepravu odpadů s využitím moderní překládací stanice a upřednostnění energetického využívání směsných komunálních odpadů před jejich skládkováním. Dále za zajištění provozu tří sběrových dvorů, z toho dva pro občany města Olomouce a jeden pro podnikatelské subjekty, a za provoz areálu ve Chválkovicích, kde je moderní překladiště odpadů a dotřiďovací linka na plasty. Zástupci jiných měst a obcí často chodí do Olomouce konzultovat své problémy a hledat vhodný postup pro jejich řešení.

autor: Mgr. Pavel Konečný

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.